Reklama

Technologie

Autonomiczna wieża do kontroli wysp. Sięgnie po nią NATO?

wieża λ-automata
Autor. λ-automata (@lambda_automata)/Twitter

Grecki start-up Lambda Automata zajmujący się obronnością opracował autonomiczną wieżę obserwacyjną „Outpost” z myślą o skuteczniejszym monitorowaniu tamtejszych wysp. To zdolność, która może odegrać istotną rolę w odniesieniu do sporów terytorialnych z Turcją. Oferta jest skierowana również do państw UE i sojuszników. 

Reklama

Według producenta rozwiązanie zapewnia „autonomiczne skanowanie, wykrywanie, śledzenie i klasyfikację obiektów”, a to wszystko przy „niewielkich kosztach”. Mowa o identyfikacji, przy wsparciu sztucznej inteligencji, np. dronów, statków, samolotów i innych pojazdów, a nawet unoszącego się dymu.

Reklama

Rozwiązania zastosowane przez grecki start-up sprawiają, że wykryte zagrożenia są umieszczane wprost na mapie 3D. Wdrożono prosty interfejs i możliwość wyłączenia określonego obszaru spod obserwacji. 

Lambda Automata reklamuje swój produkt jako cyfrową alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań, która nie wymaga robót budowlanych. Zgodnie z deklaracjami, instalacja wieży zajmuje kilka minut a jej działanie „szanuje przyrodę”.

Reklama

Do zasilania wykorzystywana jest energia słoneczna – przy obiekcie stawiana jest konstrukcja z panelami fotowoltaicznymi. Z kolei sama wieża ma regulowaną wysokość. 

Czytaj też

Dla wojska i firm

Wieża powstała z myślą o kontrolowaniu licznych greckich wysp na Morzu Egejskim. Wszystkie dane z czujników mają być analizowane na bieżąco w ramach obiektu. Przy tym funkcjonowanie infrastruktury nie wymaga specjalistycznego personelu oraz wysokich wymogów komunikacyjnych. 

Dimitris Kottas, dyrektor generalny Lambda Automata, w rozmowie z serwisem C4isrnet, wskazuje, że docelową grupą klientów są podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo i obronność, a także duże firmy (zmuszone do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej) z „Grecji, Unii Europejskiej oraz ich sojuszników”. 

Start-up ma nadzieję, że jego rozwiązanie zostanie docenione przez NATO i UE.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. DIM1

    Owszem, miałbym tu do dodatnia szczegółów technicznych, na blogach mówiło się o tym (w Grecji) nie od dziś... - ale widzę, że moje komentarze CyberDefence24 się nie ukazują.