Nowy algorytm pozwala zidentyfikować, sklasyfikować, a następnie przeanalizować obiekty wojskowe adwersarza, umożliwiając tym samym lepsze zbadanie jego zamiarów. Narzędzie wyposażone w sztuczną inteligencję sprawia, że służby wywiadu mogą skupić się na planach wroga, a nie czasochłonnym procesie analizy zdjęć satelitarnych i innych informacji.
Analiza zdjęć satelitarnych oraz innych danych w celu zidentyfikowania, a następnie sklasyfikowania konkretnych obiektów wroga, to żmudny, czaso- i pracochłonny wysiłek specjalistów w ramach wojska oraz służb wywiadu. Ich działania są szczególnie istotne, a zarazem intensywne, w przypadku sytuacji kryzysowych, związanych z potencjalnym konfliktem lub napięciami między państwami.
Nie musimy daleko szukać. Wystarczy spojrzeć na Wschód od Polski . Ilu żołnierzy i/lub specsłużb reżim Łukaszenki wysyła w zapalny region przy granicy z naszym krajem? Jakich narzędzi planuje użyć? Jak przemieszcza się białoruska armia?
Mamy do czynienia także z inną równie ważną sytuacją na Ukrainie. Wielu specjalistów przewiduje, że Rosja planuje z początkiem roku przeprowadzić działania militarne wymierzone w ten kraj. W związku z tym, kluczowe jest odkrycie zamiarów Kremla, by móc przygotować się jak najlepiej na niebezpieczeństwo.
Ile odrzutowców, samolotów transportowych i innych maszyn wojskowych Putin wysyła na granicę z Ukrainą? W którą stronę przerzucane są wojska? W jakiej liczbie?
Na te wszystkie pytania próbują odpowiedzieć analitycy, którzy nieprzerwanie pracują, aby rozszyfrować zamiary adwersarza. Teraz z pomocą ma im przyjść nowoczesne narzędzie bazujące na sztucznej inteligencji firmy Orbital Insight, specjalizującej się w dziedzinie technologii geoprzestrzennych.
Czytaj też
Przeanalizować i ostrzec
Algorytmy przeznaczone do wykrywania obiektów pozwalają identyfikować oraz klasyfikować szeroki katalog pojazdów, statków, osób itp., istotnych z perspektywy bezpieczeństwa i obronności. Na podstawie zgromadzonych informacji ostrzegają analityków o niepokojących zjawiskach, jak np. nagromadzenie sił wroga w konkretnym miejscu lub ich nietypowe rozmieszczenie, co może zwiastować m.in. jego przygotowania do eskalacji konfliktu.
Zrozumienie, co stoi za konkretnych ruchem samolotów, statków czy wagonów adwersarza ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego.
Kevin O'Brien, dyrektor generalny Orbital Insight
Czytaj też
Rozszerzyć uwagę
Patrick Podejko, analityk geoprzestrzenny w Orbital Insight, wskazał, że specjaliści nie dysponują wystarczająco dużą ilością czasu, aby przyglądać się wszystkim obiektom. Z tego względu skupiają się na tych najważniejszych, z najwyższej półki.
Nowe narzędzie, przeznaczone dla armii i służb wywiadu umożliwia przeanalizowanie celów z „drugiego i trzeciego rzędu", które mogą okazać się bardzo ważne z perspektywy przyszłych wydarzeń. Sztuczna inteligencja pozwala rozróżnić np. czy przeciwnik prowadzi ćwiczenia, czy jednak planuje szersze działania, zagrażające bezpieczeństwu.
Warto przyglądać się nie tylko takim elementom jak lotniska, ale także bazom zaopatrzeniowym. Dobrze jest obserwować cały łańcuch logistyczny.
Patrick Podejko, analityk w Orbital Insight
Czytaj też
Co zamierza druga strona?
Technologia Orbital Insight sprawia, że analitycy nie muszą samodzielnie przeliczać obiektów, np. samolotów czy pojazdów bojowych na danym obszarze, ponieważ zrobi to za nich algorytm . Ich uwaga może skupić się na znalezieniu odpowiedzi, co planuje przeciwnik, czego potrzebuje do ewentualnej operacji militarnej, jak wygląda jego łańcuch dostaw itd.
Aby uzyskać jeszcze lepszy obraz sytuacyjny, gromadzone i analizowane dane satelitarne należy łączyć z informacjami pochodzącymi z innych źródeł, jak np. AIS (system automatycznej łączności).
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.