Reklama

Technologie

Arabia Saudyjska zainwestuje 6,4 mld dolarów w technologie przyszłości, w tym w metawersum

Autor. Neom City/ fot. Neom.com

Arabia Saudyjska uruchomiła program inwestycji o wartości 6,4 mld dolarów w technologie przyszłości. W tym miliard dolarów zainwestuje w metawersum, czyli rzeczywistość łączącą w sobie światy wirtualny i realny.

Reklama

Królestwo ogłosiło, że celem inwestycji w nowe technologie jest zwiększenie wzrostu gospodarczego i zmniejszenie zależności wzrostu gospodarczego od ropy naftowej, ponieważ niestabilność jej cen oraz aktywiści na rzecz zmian klimatu wywierają presję na politykę finansową rządu.

Reklama

Strategia znana jako „Vision 2030” zakłada transformację gospodarczą, de facto kierowaną przez Mohammeda bin Salmana, księcia koronnego. Inwestycje w nowe technologie będą opierały się na m.in. 2 mld dolarów w joint venture pomiędzy eWTP Arabia Capital, funduszem wspieranym przez państwowy fundusz majątkowy Arabii Saudyjskiej, Public Investment Fund (PIF) i Alibabą oraz chińską grupę J&T Express – podaje Reuters.

Czytaj też

Saudyjski gigant naftowy Aramco przeznaczy 1 mld dolarów na wsparcie przedsiębiorców tworzących startupy oparte na idei transformacji gospodarki, a Saudi Telecom Co zainwestuje 1 miliard w infrastrukturę kabli podmorskich i centrów danych. „Obecnie rynek technologii i technologii cyfrowych w Królestwie wynosi około 40 miliardów dolarów, jest zdecydowanie największym w regionie. Jesteśmy bardzo dumni ze wzrostu, jaki zaobserwowaliśmy, szczególnie w obszarach związanych z e-commerce, grami, treściami cyfrowymi i chmurą” – powiedział Abdullah bin Amer Alswaha, minister komunikacji i technologii informacyjnych Arabii Saudyjskiej.

Reklama

Wiadomo, że Królestwo ma skupić się m.in. na zielonych technologiach, a spółka joint venture firmy logistycznej J&T Express Group zbuduje inteligentny hub dla regionu.

Miliard złotych inwestycji w metawersum

Minister zapowiedział również, że Neom, futurystyczne megamiasto, które książę koronny buduje na wybrzeżu Morza Czerwonego, uruchomiło inwestycje o wartości 1 miliarda dolarów w metawersum, aby służyć mieszkańcom i odwiedzającym.

„Przewidujemy, że w ciągu następnych ośmiu lat pojawi się co najmniej 100 tys. do 250 tys. miejsc pracy, co w praktyce oznacza podwojenie liczby programistwów, których mamy dzisiaj, a w niektórych przypadkach potroi się (ich liczba)” – zapowiedział minister.

Plan budowy futurystycznego megamiasta zakłada m.in. metropolię w której nie będzie ulic i samochodów, sztuczny księżyc, lekcje prowadzone przez nauczycieli-hologramy, dinozaury-roboty czy system nadzoru, który ma wykorzystywać drony oraz technologię rozpoznawania twarzy do śledzenia mieszkańców.

Rząd spodziewa się również, że 1,4 miliarda dolarów zostanie wydane na przedsiębiorczość i przeznaczone na fundusze wspierające treści cyfrowe, w tym inicjatywę znaną jako The Garage, przestrzeń w stolicy Rijadu, która będzie gościć start-upy specjalizujące się w nowych technologiach.

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że chiński gigant technologiczny Huawei planuje postawić na rozwiązania chmurowe na obszarze Arabii Saudyjskiej, dzięki czemu firmy i rządy na Bliskim Wschodzie mają uzyskać większy dostęp do usług chmurowych tej spółki.

Przypomnijmy, że pojęcie „metawersum” po raz pierwszy pojawiło się już w 1992 roku w książce „Snow Crash” autorstwa Neala Stephensona. Wizja świata, w którym wirtualna rzeczywistość przenika się z tą realną, czyli metawersum, od kilku tygodni rozpala wyobraźnię nie tylko futurologów. Badacze z Cisco ostrzegają, że Meta stworzy świat, w którym pojawią się także nowe możliwości dla cyberprzestępców.

Czytaj też

Biznes w wirtualnym świecie już kwitnie, a metawersum tylko stworzy nowe możliwości. Zarówno firmy, inwestorzy, jak i klienci już wydają miliardy na cyfrowe dobra. Natomiast szybki napływ gotówki sprawia, że nowa, cyfrowa przestrzeń – całkowicie nieuregulowana – zdaniem badaczy z Cisco Talos Intelligence Group będzie siedliskiem oszustw i cyberataków.

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze