U podstaw metawersum - powstałego z połączenia świata, w którym żyjemy z rzeczywistością cyfrową - leży założenie, że będzie on znacznie bardziej atrakcyjny i interaktywny niż dobrze nam znany internet. Jak metawersum zmieni dziedzinę nowych technologii? Które z nich mają szansę na szerszą adopcję i złoty wiek swojego rozwoju?
Metawersum ma opierać się na technologii blockchain, która - jak czytamy w internetowym magazynie Outlook - jest fundamentem odpowiednim do tego, by wszystkim graczom stworzyć równe warunki udziału w nowym świecie.
Czym tak naprawdę będzie metawersum? O genezie tego słowa i jego biznesowo-filozoficznym charakterze pisaliśmy w serwisie CyberDefence24.pl w lipcu, jako pierwsi w Polsce. Dziś dowiadujemy się, że nowy wspaniały świat ma być nie tylko miejscem konsumpcji cyfrowej rozrywki, która będzie jeszcze bardziej atrakcyjna dzięki wykorzystaniu wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. To również nowe miejsce pracy dla tych, którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe z domu; pandemia koronawirusa znacząco przyspieszyła trend pracy zdalnej.
Czy metawersum to świat idealny?
Według magazynu Outlook, szersze wykorzystanie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości ma być możliwe dzięki urządzeniom ubieralnym. Magazyn przedstawia idealistyczną wizję spotkań, które zdolni będziemy odbywać bez konieczności pokonywania długiej drogi, wdychania spalin samochodowych lub kłopotliwego wybierania stroju na różne okazje.
Jak czytamy, dzieci będą mogły edukować się i zdobywać umiejętności praktyczne „we własnym tempie”, a także rozwijać swoje horyzonty, wykraczając poza propozycje ujęte w programach nauczania.
Metawersum zaoferuje również alternatywę dla spędzania czasu po pracy - interakcje z przyjaciółmi, takie jak wspólne wycieczki czy oglądanie filmów, nie będą już wymagały pokonywania trudności, które często występują w świecie rzeczywistym - pisze Outlook. „Możliwości oferowane przez metawersum są nieskończone” - dodaje magazyn.
Metaekonomia, metazarobki
Magazyn opisuje firmę Together Labs, która w ostatnim czasie zapowiedziała stworzenie łańcucha VCORE i tokenu VCOIN, który będzie walutą świata wirtualnego osadzonego na platformie IMVU (według niektórych analityków, to protoplasta metawersum). Token ma być udostępniony na szerszą skalę w 2022 roku i umożliwić powstanie nowej gospodarki, w której możliwe będą transakcje m.in. na rzecz pracowników, czy twórców kreatywnych.
Transakcje w metawersum muszą jednak być łatwe w obsłudze, o czym wiedzą firmy z sektora kryptowalut, upatrujące w nowym świecie szans dla swojego rozwoju. Pozbawiony trudności, jak zwraca uwagę Outlook, musi być również proces wymiany kryptowalut na pieniądz fiducjarny, co wspomoże stworzenie realnej gospodarki obejmującej zarówno metawersum, jak i świat realny.
Co będzie można kupić w metawersum?
Wirtualne awatary, a także nieruchomości - działki oraz domy, w których te pierwsze będą mogły zamieszkać.
W metawersum zorganizować będzie można imprezę dla swoich znajomych, na której wirtualnie wystąpi reprezentowany przez swojego awatara, realnie istniejący artysta. Oczywiście za występ zarobi on w będącej w obrocie w metawersum kryptowalucie, którą w świecie realnym wymieni na pieniądze swojego kraju.
Zdaniem magazynu Outlook, rozwój metawersum przyczyni się do rozwoju globalnej gospodarki.
Jednym ze sposobów ma być ekonomia NFT - ekosystem uwierzytelniania np. dzieł sztuki i kolekcji.
Tokeny, które będzie można przechowywać w cyfrowym portfelu, mogą być nowym rozdziałem wystawiennictwa - posiadacze dzieł sztuki będą mogli zaprezentować w metawersum swoje portfele, jednocześnie informując o ich geolokalizacji, a także historii i kontekście kulturowym ich powstania.
Czy metawersum to kolejny, naturalny krok w rozwoju sieci?
Zdaniem szefa firmy vEmpire Dominica Rydera - tak. Metawersum, jak twierdzi, to naturalny kierunek ewolucji tego, jak wyglądają nasze interakcje z cyfrową rzeczywistością. W opinii Rydera pandemia koronawirusa przyspieszyła rozwój idei metawersum, bo ludzie zaczęli poszukiwać kolejnych dróg na przystosowanie się do tego, jak można wygodniej pracować z domu. „Jest kwestią czasu, kiedy ci ludzie zaczną korzystać z metawersum nie tylko do pracy” - dodaje Ryder.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.