Armia i Służby
„Tarcza trojana”. Setki zatrzymań po przejęciu komunikacji przestępców
Podczas operacji „Tarcza trojana” holenderscy policjanci, we współpracy ze szweckimi organami ścigania, FBI oraz jednostkami z 16 innych państw, aresztowali na całym świecie 800 przestępców. Zdaniem Europolu to kolejny wielki sukces służb.
We wtorek Europol poinformował o „jednej z największych operacji policyjnych w historii”. W ramach operacji „Tarcza trojana” w samych Niderlandach za kratki trafiło 49 osób.
Podczas akcji funkcjonariusze uzyskali dostęp do wiadomości, jakie między sobą wysyłali przestępcy. Kryminaliści komunikowali się ze sobą za pomocą bezpiecznych, ich zdaniem, kryptofonów, które w rzeczywistości były rozkolportowane w świecie przestępczym przez policję.
Komunikator potajemnie prowadzony przez FBI
Jak informowaliśmy w naszym materiale poświęconym sprawie, zaszyfrowane wiadomości prowadzone w ramach komunikatora wykorzystywanego przez członków grup przestępczych doprowadziło do ujawnienia rozmów prowadzonych przez przestępców, które obejmowały spiski odnośnie zabójstw, masowy handel narkotykami i dystrybucję broni. Komunikator był potajemnie prowadzony przez FBI.
O sukcesie operacji mówiła także australijska policja. W związku z międzynarodową akcją organy ścigania tego państwa (Australian Federal Police - AFP) postawiły zarzuty ponad stu osobom, które podejrzewane są o działalność w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Łącznie w globalnej operacji wzięło udział około 4500 funkcjonariuszy w samej Australii oraz około 4500 przedstawicieli organów ścigania w pozostałych państwach.
Zasadniczo zakuli się [przestępcy – przyp. red.] w kajdanki, popierając i ufając AN0M i otwarcie komunikując się na ten temat – nie wiedząc, że obserwujemy ich przez cały czas.
W tym miejscu warto jednak podkreślić, że spektakularne aresztowanie groźnych przestępców w efekcie uzyskania dostępu do ich komunikacji nie jest zjawiskiem nowym. Trzy miesiące temu holenderska policja odniosła nie mniejszy sukces. „Zrobiliśmy to ponownie” - mówiła podczas konferencji Europolu w Hadze szefowa policji krajowej Jannine van den Berg, odnosząc się do udanej operacji holenderskich policjantów z marca br.
Dokładnie mowa o akcji, gdzie funkcjonariusze złamali kody systemów EncroChat i Sky ECC, dzięki której przestępcy, głównie z Niderlandów i Belgii, wymieniali się wiadomościami.
Sukces za sukcesem?
Co więcej, jak informowaliśmy na naszym portalu, w marcu br. belgijska policja pochwaliła się zatrzymaniem członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem kokainy. Funkcjonariusze podkreślili wówczas, że przeprowadzenie tak szerokiej operacji umożliwiło złamanie zabezpieczeń komunikatora wykorzystywanego przez handlarzy narkotyków.
W ramach policyjnej akcji, o której poinformowano w marcu br. belgijskie służby dokonały ponad 200 nalotów. W działania zaangażowanych było ponad 1500 funkcjonariuszy.
SZP/PAP