Reklama

Social media

Sztuczna inteligencja pomoże w monitorowaniu wcześniaków

fot.  Ryan Graybill/ Unsplash / Domena publiczna
fot. Ryan Graybill/ Unsplash / Domena publiczna

Technologia rozpoznawania twarzy, działająca w oparciu o sztuczną inteligencję, ma pomóc w zdalnym monitorowaniu wcześniaków.

Naukowcy University of South Australia opracowali system oparty na sztucznej inteligencji (AI), by pomóc w doglądaniu niemowlaków, które pojawiły się na świecie za szybko.

System ma monitorować parametry życiowe maluchów z dokładnością bliską EKG. Można go wbudować w aparaty cyfrowe, a lekarze dzięki niemu są w stanie automatycznie wykryć buzię dziecka i zbadać jego skórę, by zdalnie monitorować parametry podczas intensywnej terapii – podaje Zdnet.com.

Technologia ma zastąpić elektryczne czujniki kontaktowe, które wymagają użycia przylepnych podkładek – mogą one jednak powodować potencjalne infekcje czy naruszyć skórę niemowlaka.

Badanie było częścią projektu UniSA, w ramach którego wykorzystano kamery, żeby monitorować pracę serca oraz częstotliwość oddechów siedmiu niemowląt. Zostały one najpierw sfilmowane z bliskiej odległości, tak by technologia przetwarzania AI mogła uchwycić dane bardzo szczegółowo.

AI a kwestie prywatności

W maju Australijska Komisja Praw Człowieka (AHRC) wezwała do zaostrzenia przepisów dotyczących korzystania z rozpoznawania twarzy i innych technologii biometrycznych – zaapelowano o zakaz ich używania w obszarach „wysokiego ryzyka”.

Wezwanie zostało ogłoszone w 240-stronicowym raporcie z AHRC. Ustępujący komisarz ds. praw człowieka Edward Santow stwierdził, że Australijczycy chcą technologii, która jest bezpieczna, uczciwa i niezawodna, a także takiej, która z odpowiednimi regulacjami może zbudować solidny fundament zaufania publicznego do nowych technologii.

Komisja zaleca reformę prawa prywatności w celu ochrony przed „najpoważniejszymi szkodami związanymi z technologią biometryczną”.

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama