Reklama

Strefa Samsung

Sukces w zakresie technologii QAM. Samsung i Qualcomm ukończyły testy

Samsung i Qualcomm ogłosiły pozytywne zakończenie testów technologii QAM. Co to konkretnie oznacza?
Samsung i Qualcomm ogłosiły pozytywne zakończenie testów technologii QAM. Co to konkretnie oznacza?
Autor. Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk/Unsplash

Technologia 256 Quadrature Amplitude Modulation już niedługo może stać się nieaktualna. Przedsiębiorstwa Samsung oraz Qualcomm poinformowały bowiem, że testy 1024 QAM w pasmach Frequency Division Duplex oraz Time Division Duplex zakończyły się sukcesem.

Artykuł sponsorowany

Technologia QAM jest powszechnie stosowana w zakresie transmisji danych. Standardem w zastosowaniach komercyjnych jest obecnie 256 QAM. Niewykluczone jednak, że już wkrótce zostanie ona uznana za nieaktualną.

Za taką możliwością stoją wciąż prowadzone badania nad dalszym rozwojem tej technologii. Ważny krok w tym zakresie poczyniły wspólnie Samsung oraz Qualcomm, ogłaszając pomyślne ukończenie testów w przypadku 1024 QAM w zakresie Frequency Division Duplex i Time Division Duplex. W przypadku FDD, mowa o pierwszym w historii pomyślnym zakończeniu testu tego typu.

Czytaj też

Reklama

Przepustowość wyższa o 20 procent

Kolejny poziom technologii QAM to nie tylko cyfry w nazwie. W informacji prasowej Samsung wskazał, że pozwala on na maksymalizację zasobów spektrów FDD oraz TDD. W praktyce przekłada się to na wyższe prędkości pobierania oraz wysyłania.

Za teoretycznymi obliczeniami idzie praktyka. Podczas eksperymentów, badaczom udało się osiągnąć prędkość pobierania rzędu 485 Mbps. Jest to wynik wyższy o 20 proc. w porównaniu z tym, co obecnie umożliwia 256 QAM.

Czytaj też

Reklama

Nowy poziom technologii jeszcze w tym roku

Władze obu przedsiębiorstw są zadowolone z postępów poczynionych w zakresie technologii QAM, a także prowadzonej współpracy. Wiceszef Samsung Electronics Ji-Yun Seol w cytowanej w informacji prasowej wypowiedzi przekazał, że „wzmacnianie wydajności spektralnej jest podstawą podczas opracowywania rozwiązań następnej generacji”.

W podobnym duchu wypowiedział się również wiceszef Qualcomm Technologies, Sunil Patil. Z jego słów wynika, że przełomowe osiągnięcie, jakim był pierwszy w historii test QAM w paśmie FDD, „udowadnia niesłabnące zaangażowanie firmy we wspieraniu operatorów w zakresie rozwoju technologii 5G”.

Według zapowiedzi Samsunga, 1024 QAM ma zostać udostępniona komercyjnym podmiotom jeszcze w tym roku. Uprzednio mają się jednak zakończyć testy technologii w zakresie tradycyjnego RAN.

/PM

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama