Reklama

Biznes i Finanse

Sklep Google Play blokuje w Rosji pobieranie płatnych aplikacji i aktualizacje

Fot. mohamed_hassan / Pixabay

Sklep z oprogramowaniem na Androida Google Play blokuje użytkownikom w Rosji możliwość pobierania płatnych aplikacji i aktualizacji. Blokada, która weszła w życie od czwartku, to część kolejnego pakietu sankcji, jakimi Zachód obłożył Rosję w związku z jej napaścią na Ukrainę.

Reklama

Płatnych aplikacji ani ich aktualizacji nie mogą pobierać zarówno "zwykli" użytkownicy, jak i posiadacze kont deweloperskich w Play Store. Twórcy aplikacji mogą natomiast nadal umieszczać w rosyjskim sklepie darmowe aplikacje, a użytkownicy - bez przeszkód je pobierać.

Reklama

Zablokowana została również możliwość korzystania z subskrypcji płatnych wersji oprogramowania na Androida, użytkownicy, którzy wykupili płatne abonamenty będą jednak mogli  skorzystać - o ile zdecyduje tak deweloper - z płatnych funkcji w ramach wcześniej określonego czasu trwania usługi, jednak bez możliwości pobierania za to opłaty przez wydawcę.

Google blokuje usługi w Rosji, ale selektywnie

Reklama

Po raz pierwszy Google zablokowało system billingowy Google Play w Rosji 10 marca w związku z pierwszą rundą sankcji. Wówczas to Rosjanie przestali mieć możliwość kupowania jakichkolwiek aplikacji i gier, a także płacić za subskrypcje.

23 marca, jak przypomina serwis Bleeping Computer, Rosja zablokowała usługę Google News, odcinając społeczeństwo od dostępu do zachodnich serwisów informacyjnych agregowanych w tym serwisie. Administracja prezydenta Władimira Putina uzasadniła to dezinformującym i mylącym charakterem informacji publikowanych na temat wojny w Ukrainie.

Roskomnadzor, urząd regulujący media i internet w Rosji, zwrócił się również do Google'a o zablokowanie reklam "dezinformujących" na temat tego, co się dzieje, w serwisie YouTube. Google nigdy nie wyłączyło usługi w kraju, jednak ograniczyło możliwość monetyzowania treści przez twórców wideo .

W serwisie tym zablokowane zostały kanały rosyjskich mediów, takich jak RT i Sputnik - w związku z sankcjami nałożonymi przez Unię Europejską.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze