Reklama

Strefa Samsung

Rozwój biznesu. Samsung sprawdzonym dostawcą [CZĘŚĆ III]

samsung
Autor. Samsung

Chcąc zagwarantować swojej organizacji rozwój w bezpiecznym środowisku biznesu, należy ze szczególną uwagą podejść do zarządzania danymi. Dyski SSD to rozwiązania, które oferują ogromne możliwości i mogą stać się kluczowym elementem w biznesie. Jednak, aby tak się stało, należy bazować na produktach wiarygodnych marek. Samsung jest tą firmą, na którą należy zwrócić uwagę.

Reklama

Materiał sponsorowany

W poprzednich częściach poradnika omówiliśmy m.in. zagadnienia, dotyczące takich obszarów jak: zarządzanie, dane i ich ochrona oraz znaczenie dysków SSD w cyfryzacji biznesu. Wyjaśniliśmy, dlaczego gromadzenie i analiza informacji są ważne z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorstwa; przedstawiliśmy rolę dysków z uwzględnieniem produktu Samsung – PM893; a także przedstawiliśmy kluczowe elementy z perspektywy wdrożenia skutecznego procesu zarządzania danymi i dyskami. Poprzednie części znajdziecie pod linkami: Dyski SSD w firmie. Poznaj podstawy zarządzania (CZĘŚĆ I); Chcesz sukcesu w biznesie? Zacznij efektywnie zarządzać danymi (CZĘŚĆ II).

Reklama

Teraz warto skupić się na kwestii bezpieczeństwa.  

Czytaj też

Realne ryzyko

Reklama

Standaryzacja i konsolidacja danych są ważne, jednak nie można zapominać o bezpieczeństwie. Jeśli dojdzie do zaniedbania tego obszaru, spotka się to z poważnymi konsekwencjami, mogącymi mieć wpływ na przyszłość całej organizacji. Biznes stanowi atrakcyjny cel dla cyberprzestępców i hakerów. Poza, np. chęcią zakłócenia działalności i żądaniem okupu, cyberprzestępcy mogą być zainteresowani również inną wartością – jaką są zasoby informacyjne danej spółki. 

Z analizy Accenture wynika, że w okresie 2020-2021 liczba cyberataków wzrosła o 31 proc., a włamań do firm z 206 do 270. Według FBI, w wyniku złośliwej działalności w sieci, tylko w 2020 r. firmy straciły ponad 4,1 mld dol. 

Z tego względu dział IT powinien skupić się na bezpieczeństwie. Ochrona zasobów i pamięci masowej może odbywać się na podstawie strategii, obejmującej ludzi, procesy i wybory technologiczne. W tym względzie przydatne okazuje się m.in. korzystanie z szyfrowanych rozwiązań w ramach organizacji. O jakich konkretnie mowa?

Czytaj też

Szyfrowanie

„Dyski SSD, zwłaszcza te o dynamicznej pamięci DRAM dynamic random-access memory), zostały zaprojektowane do bezpiecznego przechowywania danych dzięki automatycznemu szyfrowaniu wewnętrznemu. Można je porównać do automatycznej blokady i klucza wirtualnego. Tylko osoba posiadającago może uzyskać dostęp do danych" – wskazuje Samsung w swojej białej księdze „Przewodnik po prawidłowym zarządzaniu dyskami SSD w przedsiębiorstwie".

W praktyce dysk SSD DRAM zwiększa bezpieczeństwo użytkownika i organizacji dzięki szyfrowaniu sprzętowemu, opartym na własnym procesorze. Ważna jest tutaj również izolacja od pozostałych dysków i zasobów na danym urządzeniu. Oznacza to, że klucze szyfrowania zabezpieczające dostęp do danych są wbudowane bezpośrednio w kontroler dysku (a nie np. pamięć systemową komputera lub serwera). 

„Oznacza to również, że gdy użytkownicy zapisują dane na dysku SSD DRAM, są one zapisywane na dysku bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań przez użytkownika. Jest to istotne, biorąc pod uwagę, że wg CISOMAG błąd użytkownika stanowi 88% wszystkich incydentów naruszenia danych" – tłumaczy Samsung.

Firma zwraca uwagę, że automatyczne szyfrowanie sprzętowe jest niedostępne w przypadku dysków twardych, w których dane są szyfrowane programowo pod nadzorem procesora głównego komputera. 

Problem z szyfrowaniem programowym polega na tym, że – jak wskazuje Samsung – każdy, kto będzie posiadał dostęp do systemu, jest w stanie przejąć dane i zhakować klucz szyfrowania. 

Jak wyjaśnia firma: „ponadto szyfrowanie programowe często wymaga wprowadzenia danych przez użytkownika, by zainicjować ten proces, więc jeśli użytkownik zapomni zlecić zaszyfrowanie, dane bedą zasadniczo dostępne dla włamywaczy". 

Czytaj też

Trzeba szkolić

Należy pamiętać, że stosowanie najlepszych praktyk i rozwiązań sprzętowych nie niweluje całkowicie ryzyka dotyczącego, np. naruszenia bezpieczeństwa danych. W celu podniesienia ochrony infrastruktury oraz organizacji, warto szkolić pracowników. Powinni znać, np. zasady dotyczące używania i przechowywania dysków SSD, a także mieć świadomość na temat ewentualnego ryzyka i zagrożeń. 

(...) informatycy muszą wiedzieć, jak organizować silosy danych i jak zapewnić, by cała pamięć masowa organizacji, zarówno po stronie biurka pracownika, jak i serwera, była dostępna, bezpieczna i chroniona.
Samsung, "Przewodnik po prawidłowym zarządzaniu dyskami SSD w przedsiębiorstwie"

Według Samsung, pierwszym krokiem powinno być przeszkolenie personelu pod kątem monitorowania kondycji dysków. To ważne, ponieważ mówimy o urządzeniach, które są nośnikami systemów operacyjnych, aplikacji i innych elementów. Z tego względu dział IT musi mieć pod kontrolą każdy dysk SSD w centrum danych. 

Czytaj też

Pomocny Samsung Magician

Pomocne w tym aspekcie może okazać się rozwiązanie Samsung Magician, czyli specjalistyczny program pomagający zarządzać dyskami SSD Samsung i wykonywać różne zadania (np. aktualizację oprogramowania, optymalizację wydajności). Między innymi oferuje również opcję. przeprowadzania testów porównawczych.

„Zarządzanie pojemnością jest szczególnie ważne, ponieważ niektóre dyski SSD mogą być lepsze w przypadkach wymagających intensywnego zapisu, takich jak serwery poczty, systemy ERP i transakcje finansowe w czasie rzeczywistym, natomiast inne mogą być lepiej dostosowane do obciążeń wymagających intensywnego odczytu, takich jak serwery WWW" – wskazuje Samsung w białej księdze. 

Czytaj też

Zarządzanie. Nie można przejść obok niego obojętnie

Dbając o rozwój i bezpieczeństwo biznesu, nie można przejść obojętnie obok kwestii zarządzania dyskami SSD. Każda firma powinna posiadać narzędzia i zdolności do śledzenia swoich danych, udostępniania ich pracownikom oraz dbania o ochronę informacji. 

Taki stan rzeczy można osiągnąć poprzez stosowanie rozwiązań od renomowanych dostawców. Samsung jest jednym z nich. Dyski SSD klasy korporacyjnej tej firmy to urządzenia typu all-flash, zaprojektowane z myślą o dużych obciążeniach. Zapewniają niezrównaną wydajność, niezawodność i pojemność bez „wąskich gardeł". Na przykład, dyski SSD Samsung 983 DCT U.2 i M.2 charakteryzują się wyjątkową szybkością i wydajnością, zabezpieczają dane i sprawdzają się doskonale właśnie w mocno obciążonych centrach danych.

Więcej na temat dysków SSD od Samsung, które weszły ostatnio na polski rynek można przeczytać w osobnym materiale:  Innowacyjne dyski Samsung już w Polsce.

Reklama
Reklama

Komentarze