Reklama

Strefa Samsung

Centrum Nauki Kopernik. Odwiedź Strefę Samsung

centrum nauki Kopernik Samsung
Strefa Samsung w Centrum Nauki Kopernik
Autor. Samsung

Czy wiesz, że medale na Igrzyskach w Tokio wyprodukowano z przetworzonych 80 ton elektrośmieci? A dzięki wykorzystywaniu surowców wtórnych ze zużytych w Polsce telefonów można co roku odzyskać 140 kg złota oraz 14 000 kg srebra? To tylko niektóre z ciekawostek, które prezentuje Strefa Samsung w Centrum Nauki Kopernik. Koniecznie przyjdź i przekonaj się jakie małe kroki można wykonać, by przyczynić się do lepszej kondycji naszej Planety.

Reklama

Artykuł sponsorowany

Reklama

Od początku istnienia Centrum Nauki Kopernik wspiera firma Samsung, która w ramach współpracy angażuje się w m.in. tworzenie programów edukacyjnych, eventów oraz dostarczanie technologii na potrzeby wystaw i działalności instytucji. 

Czytaj też

Strefa Samsung w Centrum Nauki Kopernik

Teraz w Centrum utworzona została zupełnie nowa, interaktywna Strefa Samsung. Dzięki niej odwiedzający mogą zobaczyć rozwiązania i inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwojuJest dostępna bezpłatnie od 26 października br. w holu głównym Centrum Nauki Kopernik

Reklama
Dbałość o środowisko oraz współpraca to jedne z najważniejszych wartości Kopernika. W naszej codziennej pracy promujemy rozsądne gospodarowanie zasobami i minimalizowanie emisji dwutlenku węgla. Cenimy współpracę opartą na zaufaniu pozwalającą na realizację wspólnych celów. Takie właśnie jest nasze wieloletnie partnerstwo z firmą Samsung. Strefa „Małe Kroki. Duża Zmiana" to doskonały przykład edukacji w temacie zrównoważonego rozwoju.
Robert Firmhofer, Dyrektor Centrum Nauki Kopernik

Czytaj też

„Małe kroki w stronę dużej zmiany”

„Celem specjalnej Strefy Samsung jest zabranie zainteresowanych osób w interaktywną podróż po rozwiązaniach firmy. Przedstawione są tam technologie powstałe z myślą o wspieraniu zrównoważonego rozwoju w całym cyklu życia produktu: od produkcji, dystrybucji, przez użytkowanie, po utylizację” – mówi Sylwia Gardyna, Corporate Social Responsibility, Professional Corporate Affairs (Samsung).

Wystawa z założenia ma pokazać odwiedzającym, jak nowoczesne technologie mogą wpływać na zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko , w tym ograniczenie emisji szkodliwych gazów i substancji. Przykłady?

Z interaktywnej przestrzeni dowiemy się więcej o np. filtrze Less Microfiber™, który został wprowadzony na rynek w 2023 r. i można go podłączyć do pralki. Powstał z inspiracji wyników ekspertyzy światowej organizacji Ocean Wise (zajmującej się ochroną oceanów) oraz producenta odzieży Patagonia. 

Wspomniany filtr – jak deklaruje Samsung – zapobiega przedostawaniu się do Oceanu nawet do 98 proc. mikroplastiku. Dla lepszego wyobrażenia, to odpowiednik około 8 plastikowych półlitrowych butelek rocznie (gdy stosujemy go 4 razy w tygodniu). 

Czytaj też

Energooszczędność z Samsung

Wystawa zachęca również do stosowania zasad energooszczędności. Mowa tu nie tylko o używaniu energooszczędnych urządzeń, ale także rozwiązań oferujących efektywne zarządzanie zużyciem energii. 

Wystarczy wspomnieć o aplikacji SmartThings. Dzięki niej możemy monitorować i zarządzać w trybie bieżącym zużyciem energii w naszych domach i mieszkaniach. 

„Z aplikacją SmartThings zdążyliśmy się już oswoić, ale dzięki AI Energy Mode obniżenie zużycia energii jest jeszcze prostsze. To za sprawą tej funkcji możemy monitorować miesięczny, tygodniowy, dzienny, godzinowy pobór energii wszystkich podłączonych sprzętów. Dodatkowo SmartThings prognozuje opłaty i wysyła alerty, jeśli zbliżamy się do przekroczenia limitu przyjętego na dany miesiąc” – tłumaczy Magdalena Olborska, ESG Manager w Samsung Electronics Polska. 

Uwagę odwiedzających może przyciągnąć też pilot solarny SolarCell, dzięki któremu użytkownicy mogą zapomnieć o konieczności wymiany baterii. Ponadto, w Strefie Samsung pokazano w jaki sposób na nowo da się wykorzystać ekoopakowania na produkty firmy oraz zorganizowano wiele aktywności dla najmłodszych (np. gry edukacyjne, układanki, ciekawostki). 

Czytaj też

Stosujmy „eko nawyki”

Interaktywna wystawa skłania odwiedzających do reflekcji, jakie małe kroki może wykonać każdy z nas, by przyczynić się do większej zmiany. Do budowania odpowiedzialnych nawyków w trosce o planetę Samsung zachęca wraz z partnerami strefy – UNEP/Grid-Warszawa oraz ElektroEko, z pomocą których powstały edukacyjne treści interaktywnej wystawy.

Czytaj też

Strategiczny partner

Popularyzacja nauki przy wykorzystaniu nowych technologii to wspólny cel Centrum Nauki Kopernik oraz Samsung, których partnerstwo trwa nieprzerwanie już od ponad 12 lat. W tym czasie jako partner strategiczny firma odpowiadała także za organizację specjalnych wystaw i wydarzeń, takich jak m.in. cieszące się dużą popularnością „Wieczory dla dorosłych”, w czasie których Kopernik jest dostępny tylko dla osób pełnoletnich. Była także inicjatorem strefy „Samsung i kropka”, skupiającej się na technologii kropek kwantowych (2017), czy strefy „Samsung aż chce się oddychać” dotyczącej czystego powietrza (2020). Od 2017 roku na zakończenie wakacji Samsung organizuje także Dzień Odkrywców – święto nauki, zabawy i świata eksperymentów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a odwiedzający mają do dyspozycji kilkaset eksponatów oraz specjalnie przygotowane z tej okazji strefy tematyczne. 

Ponadto od 2019 roku firma jest Partnerem Głównym Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. To pierwsze tego typu centrum badawczo-rozwojowe z myślą o edukacji.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze