Reklama

Social media

Meta blokuje kolejne wpisy na Facebooku. Mamy komentarz firmy

Olga Tokarczuk, Leszek Kolankiewicz, Tomasz Stawiszyński w trakcie Festiwalu Góra Literatury
Olga Tokarczuk, Leszek Kolankiewicz, Tomasz Stawiszyński w trakcie Festiwalu Góra Literatury
Autor. Fot. Jerzy Wypych / materiały prasowe

W ostatnich dniach dziennikarze i wydawcy prasy informują o blokowaniu wpisów dotyczących m.in. protestu mediów i scamu na Facebooku. Problem z publikowaniem postów ma też Fundacja Olgi Tokarczuk, organizator wydarzenia Festiwal Góry Literatury.

W czwartek 4 lipca odbył się protest mediów w związku z procedowaną nowelizacją ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.  Prasa publikowała w mediach społecznościowych czarne plansze z hasłem: „Politycy, nie zabijajcie polskich mediów!”.

Jak pisaliśmy w CyberDefence24.pl – część wpisów została na Facebooku zablokowana.

Czytaj też

Reklama

Meta: „Błąd zautomatyzowanych narzędzi"

Poprosiliśmy Metę o komentarz w tej sprawie. „Dostęp do treści został ograniczony w wyniku błędu naszych zautomatyzowanych narzędzi i został już przywrócony. Bardzo przepraszamy za wszelkie niedogodności” - przekazała firma w oświadczeniu wysłanym naszej redakcji.

Na czym polegał błąd? Tego Meta nie precyzuje.

Czytaj też

Reklama

Arytkuł dotyczący scamu zablokowany skuteczniej niż sam scam

Podobny przypadek nagłośnił w poniedziałek 8 lipca Andrzej Andrysiak, dziennikarz Gazety Radomszczańskiej i prezes Rady Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych. We wpisie opublikowanym w portalu X Andrysiak informuje, że Meta zablokowała post zapowiadający… artykuł o oszustwach na Facebooku.

Warto w tym kontekście przypomnieć, że we wtorek opublikowaliśmy na naszych mediach społecznościowych ostrzeżenie przed scamem z wizerunkiem Omeny Mensah, który pojawia się na Facebooku.

Meta w oświadczeniu wysłanym naszej redakcji stwierdziła: „Fałszywe reklamy i oszustwa naruszają nasze zasady, dlatego, kiedy tylko się o nich dowiadujemy, usuwamy je”. Jednak dwa dni później ponownie trafiliśmy na Facebooku na tego typu treści, z udziałem tych samych osób.

W poniedziałek 8 lipca otrzymaliśmy kolejny komentarz Mety w tej sprawie: Meta posiada wyspecjalizowane systemy do wykrywania clickbaitów z osobami publicznymi, inwestuje w przeszkolone zespoły weryfikacyjne, dzieli się wskazówkami na temat unikania oszustw i oferuje narzędzia do zgłaszania potencjalnych naruszeń” - wskazano.

Wiemy, że nie zawsze nam się to udaje (blokowanie scamu - red.) i nadal inwestujemy w ulepszanie naszych systemów. Współpracujemy również z lokalną administracją i organami ścigania oraz podejmujemy działania prawne” - dodało biuro prasowe Big Techa.

Czytaj też

Reklama

Blokada kont Fundacji Olgi Tokarczuk

Problem z publikowaniem treści ma też Fundacja Olgi Tokarczuk, organizator wydarzenia Festiwal Góry Literatury, które rozpoczęło się 4 lipca i potrwa do 14 lipca. Posty na profilu Festiwalu znikały z Facebooka i Instagrama.

Zmagamy się z intensywnymi atakami hejterskimi w naszych mediach społecznościowych oraz, będącą ich efektem, blokadą naszych kont. Profile o wątpliwej autentyczności w wulgarny sposób ubliżają naszym gościom, m.in. Oldze Tokarczuk, Agnieszce Holland czy Aleksandrowi Kwaśniewskiemu” – pisze rzeczniczka prasowa fundacji Dorota Oczak-Stach w oświadczeniu wysłanym naszej redakcji.

Na Instagramie nie możemy publikować postów, ani odpowiadać na komentarze. Nie da się też oznaczyć naszego konta. Wydarzenie główne na Facebooku jest zablokowane” – precyzuje Oczak-Stach w rozmowie z naszą redakcją. „Nasze zgłoszenie jest wciąż otarte. Jesteśmy w trakcie festiwalu i czekamy na rozwiązanie problemu” – dodaje rzeczniczka.

O komentarz w tej sprawie zapytaliśmy Metę, czekamy na odpowiedź.

W związku z ostatnimi przypadkami blokowania treści na Facebooku i Instagramie o komentarz poprosiliśmy także Ministerstwo Cyfryzacji. Do momentu publikacji tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama