Reklama

Social media

Facebook ma problem ze scamem. Za to blokuje posty wydawców o proteście mediów

Facebook blokuje posty wydawców dotyczące protestu mediów
Facebook blokuje posty wydawców dotyczące protestu mediów
Autor. Andrzej Andrysiak/ konto X

W czwartek media ogólnopolskie i lokalne w całej Polsce protestują przeciwko dominacji Big Techów na rynku reklamowym. Zwróciły się też z apelem do polityków w sprawie głosowania nad nowelizacją ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Okazuje się, że Facebook (Meta) blokuje posty wydawców o proteście. Dla odmiany wielokrotnie lekceważy scam.

Jak informowaliśmy, w ramach protestu wydawców i dziennikarzy polskich mediów, zarówno ogólnopolskich, jak i lokalnych, w portalach oraz na jedynkach gazet pojawiły się czarne plansze z hasłem: „Politycy, nie zabijajcie polskich mediów!”.

Gra toczy się o nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wraz z poprawkami, która nie jest - po głosowaniu w Sejmie - korzystna dla polskich wydawców. O tym, czego się domagają szczegółowo opisujemy w tym materiale.

Czytaj też

Reklama

Facebook blokuje część postów o proteście

Tymczasem Andrzej Andrysiak, prezes Rady Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych poinformował, że posty informujące o proteście, umieszczone przez część z lokalnych wydawców na ich stronach na Facebooku są blokowane.

„To co, Facebooku, tak się będziemy bawić? Część naszych lokalnych portali od rana ma blokowane posty dot. protestu i blokowane walle” - napisał w serwisie X.

Reklama

Deklaracje Mety ws. scamu a praktyka

Przy tej okazji warto zwrócić z kolei uwagę na działania Mety w sprawie scamu. Choć oficjalnie deklaruje: „Fałszywe reklamy i oszustwa naruszają nasze zasady, dlatego, kiedy tylko się o nich dowiadujemy, usuwamy je”, to przykłady scamu w postaci wykupionych reklam na platformie - na które można trafić codziennie - pokazują, że praktyka jest zgoła inna.

We wtorek opublikowaliśmy na naszych mediach społecznościowych ostrzeżenie przed scamem z wizerunkiem Omeny Mensah. Dziennikarka i prezeska fundacji oraz jej partner i prezes InPost Rafał Brzoska stanowczo zareagowali na oszukańcze treści, wykorzystujące ich wizerunek, wydając oświadczenia.

Natomiast… w czwartek ponownie trafiliśmy na Facebooku na tego typu treści z ich udziałem.

Czytaj też

Reklama

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama