Social media
Koalicja RAZEM PRZECIW DEZINFORMACJI chce walczyć z negatywnym wpływem fake newsów
„Dezinformacja to potężna broń, która w realny sposób może negatywnie wpływać na kraje i bieg ich historii” - oceniają członkowie Związku Firm Public Relations, Stowarzyszenia Demagog i Fundacji Digital Poland, które wspólnie sformowały Koalicję RAZEM PRZECIW DEZINFORMACJI. Jej celem ma być walka ze szkodliwym wpływem fake newsów na społeczeństwo.
Zdaniem prezesa zarządu Związku Firm Public Relations Przemysława Mitraszewskiego "aby ludzie w systemach demokratycznych podejmowali właściwe wybory, muszą mieć dostęp do prawdy".
Czytaj też
Według niego, konsekwencją niekontrolowanego rozprzestrzeniania się dezinformacji może być "dezintegracja społeczeństwa zagrażająca demokracji, a w końcu powstanie przestrzeni dla łamania praw i wolności obywatelskich".
"Dlatego musimy walczyć o prawdę, o to, by każdy człowiek miał dostęp do wiarygodnych źródeł oraz mediów i mógł na tej podstawie wypracować swoje poglądy, a także dokonywać samodzielnych, odpowiedzialnych wyborów, opierając się na faktach, a nie na fałszywych obrazach zakłamujących rzeczywistość" - dodał Mitraszewski.
Ostatnie lata to złoty czas dla dezinformacji
Dezinformacja w czasie pandemii COVID-19, teorie o zabójczych właściwościach sieci 5G, a także szczepionkach zawierających czipy mające sterować społeczeństwem to tylko niektóre narracje, jakie w ostatnich latach przewinęły się przez polskie media społecznościowe i nie tylko.
Czytaj też
Z badań, które przeprowadziła Fundacja Digital Poland wynika, że to właśnie social media i telewizja są "rajem dezinformacyjnym". Telewizja jest przy tym dla dwóch trzecich respondentów podstawowym źródłem informacji o Polsce i świecie - twierdzą eksperci Fundacji.
"Z naszego raportu >>Dezinformacja oczami Polaków<< wynika (...), że ponad 80 proc. Polaków spotkało się z fake newsami, a blisko 30 proc. wierzy w teorie spiskowe" - mówi dyrektor zarządzający Fundacji Digital Poland Piotr Mieczkowski.
Jak zapowiada, kierowana przez niego organizacja w ramach Koalicji będzie angażowała się przede wszystkim w aktywności wokół wykorzystania nowych technologii do walki z dezinformacją i dzielenie się najlepszymi praktykami dot. kampanii edukacyjnych.
W walce z dezinformacją najważniejsza jest edukacja
Edukacja to słowo-klucz, wokół którego zbudowana jest inicjatywa RAZEM PRZECIW DEZINFORMACJI. Jej celem jest podejmowanie długofalowych i zakrojonych na szeroką skalę działań podejmujących walkę z fake newsami w mediach tradycyjnych i społecznościowych.
Działania Koalicji mają skupiać się na edukacji grup szczególnie narażonych na dezinformację, promowaniu wiedzy i narzędzi do walki z fake newsami, a przede wszystkim na nauce zastosowania nowych technologii do ich weryfikacji.
Czytaj też
Koalicja ma zamiar współpracować również z wiarygodnymi twórcami internetowymi oraz aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu polityk publicznych, które wspierają walkę ze zorganizowaną dezinformacją.
Prezeska Stowarzyszenia Demagog Małgorzata Kilian ocenia, że "wojna w Ukrainie pokazała nam, jak niebezpieczne mogą być fake newsy".
"Musimy pamiętać, że jesteśmy na wojnie informacyjnej, której ofiarami, ale często również nieświadomymi przekaźnikami dezinformacji, są użytkownicy mediów społecznościowych" - powiedziała Kilian.
"Tylko edukacja i wspólne działanie różnych organizacji mogą zwiększyć świadomość obywateli i ochronić ich przed dezinformacją" - dodała.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany