Reklama

Social media

Instagram walczy z sextortion. Zakryje to, co trzeba

Instagram walczy z sextortion - funkcja dla młodzieży
Instagram walczy z sextortion
Autor. Souvik Banerjee / Unsplash

Instagram testuje nowe narzędzie, które zamaże nagie zdjęcia, wysyłane w wiadomościach prywatnych. Funkcja będzie działać u użytkowników poniżej 18. roku życia.

Meta, właściciel Instagrama i Facebooka, wychodzi naprzeciw zjawisku, przed którym ostrzegają rządy na całym świecie.

Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24 sextortion to szantaż, w którym przestępca grozi młodej osobie opublikowaniem jej intymnych zdjęć.

Sextortion – przypadki samobójstw

Jak działają przestępcy? Nawiązują kontakt z ofiarą i udają rówieśnika/rówieśniczkę. Najpierw sami wysyłają nagie zdjęcie. Następnie proszą młodą osobę o wysłanie w zamian swojego „nudesa”. Potem grożą upublicznieniem intymnych fotografii i żądają określonej sumy pieniędzy.

Niedawno dwóch Nigeryjczyków zostało uznanych za winnych zastosowania sextortion wobec młodych chłopców. Jedna z ofiar popełniła samobójstwo. Przestępcy działali w USA i Australii.

Nagie zdjęcia wysyłane przez nastolatki są też wykorzystywane przez pedofilów do dręczenia ofiar.

Czytaj też

Reklama

Instagram zdaje sobie sprawę z problemu

Na Instagramie działają zorganizowane grupy przestępcze, zajmujące się sextortion.

W odpowiedzi na ten problem Meta w styczniu wprowadziła narzędzie oparte na sztucznej inteligencji. Intymne zdjęcia, wysyłane w wiadomości prywatnej, są automatycznie ukrywane. Każdy użytkownik może sam zdecydować, czy chce zobaczyć materiał i go „odsłonić”.

Czytaj też

Reklama

Blurowanie zdjęć

Teraz firma poszła o krok dalej - intymne zdjęcia będą automatycznie blurowane u użytkowników poniżej 18. roku życia.

Konto na Instagramie można legalnie założyć od 13 lat, co krytykuje wiele organizacji zajmujących się prawami dzieci.

Czytaj też

Reklama

Specjalne powiadomienia

Dorośli użytkownicy będą jedynie otrzymywać powiadomienie, z przypomnieniem, że w dowolnej chwili mogą zablokować lub zgłosić dane konto.

Co więcej – po otrzymaniu wiadomości z intymnym zdjęciem użytkownicy otrzymają komunikat, kierujący do zasad bezpieczeństwa. Znajdzie się tam ostrzeżenie, że odbiorca może zrobić screen wysłanego materiału, bez wiedzy nadawcy.

Czytaj też

Utrudnienie sextortion

Instagram zobowiązał się też do wdrożenia rozwiązań, utrudniających sextortion. Jeśli platforma wykryje podejrzane działania na koncie danego użytkownika, wysyłane przez niego wiadomości automatycznie zapiszą się w „ukrytych prośbach” odbiorcy.

W przypadku wymieniania prywatnych wiadomości z podejrzanym kontem użytkownicy będą otrzymywali powiadomienie przypominające o możliwości zgłoszenia sextortion. U nieletnich, którzy wejdą na podejrzany profil, ikonka umożliwiająca wysłanie prywatnej wiadomości zostanie ukryta.

Jeśli ktoś wejdzie na konto usunięte z powodu wykrycia sextortion, zostanie automatycznie skierowany do supportu i doradców zajmujących się tym problemem.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama