Reklama

Social media

Instagram testuje nowe narzędzia weryfikujące wiek. Wzrośnie bezpieczeństwo użytkowników?

Autor. Souvik Banerjee/ Unsplash/ Domena publiczna

Meta ogłosiła, że w kolejnych krajach rozpoczyna testy narzędzia potwierdzającego wiek na Instagramie. Czy nowe metody weryfikacji okażą się być skuteczne?

Reklama

Pierwsze testy rozpoczęły się w czerwcu 2022 roku w Stanach Zjednoczonych. W październiku Instagram rozszerzył je na Brazylię i Japonię. Obecnie narzędzia pomagające weryfikować wiek są testowane w Meksyku, Kanadzie, Republice Korei, Australii, a także w części państw europejskich. W najbliższych miesiącach Meta planuje sprawić, aby narzędzie stało się powszechnie dostępne na całym świecie.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Trzy metody weryfikacji

Jeśli użytkownik będzie próbował edytować datę swojego urodzenia na Instagramie (z wieku niższego od 18 lat - do 18 lat i więcej) aplikacja zażąda od niego dokonania weryfikacji za pomocą jednej z metod.

Pierwsza z nich polegałby na wgrywaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość (np. paszport lub prawo jazdy). W tym przypadku Instagram przechowywałby je przez 30 dni, a później by je usuwał.

Druga dotyczyłaby nagrywania wideo-selfie (w weryfikacji wieku ma pomóc sztuczna inteligencja stworzona przez startup Yoti). W tym przypadku firma również będzie zobligowana do usunięcia „dowodu" po miesiącu od jego otrzymania.

Trzeci motyw weryfikacji nazwany jest „społecznym potwierdzeniem". Chodzi o potwierdzenie osiągnięcia pełnoletności przez trójkę znajomych, którzy również posiadają Instagrama. Znajomi muszą mieć ukończone 18 lat i wcześniej nie mogą brać udziału w potwierdzaniu pełnoletności u innych użytkowników aplikacji. Wybrane osoby otrzymają prośbę dot. zatwierdzenia wieku proszącego i w ciągu trzech dni będą musiały na nią odpowiedzieć.

Aby cały proces był jeszcze bardziej utrudniony, wybrane osoby będą musiały zdecydować, czy osoba, która prosi je o potwierdzenie wieku znajduje się w grupie wiekowej: poniżej 13. roku życia,  13-17 lat, 18-20 oraz 21 i więcej. Wszystkie trzy osoby potwierdzające wiek znajomego będą musiały wybrać ten sam przedział, aby weryfikacja została zakończona pomyślnie.

Czytaj też

Kolejne działania Mety

Jak twierdzi Meta, testy wykazały, że weryfikacja pomogła w zablokowaniu próśb dotyczących uzyskania pełnego dostępu do aplikacji u 96 proc. nastolatków.

W 2021 roku Meta wprowadziła ograniczenia dla nastolatków, takie jak domyślne ustawienie kont jako prywatnych dla użytkowników poniżej 16. roku życia oraz blokowanie wiadomości prywatnych od nieznanych osób.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama