Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Meta angażuje się w pomoc w usuwaniu nagich zdjęć z sieci

Autor. Pete Linforth / Pixabay

Facebook i Instagram tworzą nowe narzędzie mające na celu umożliwienie użytkownikom usuwanie intymnych zdjęć opublikowanych w internecie.

Reklama

Program Take It Down jest inicjatywą Narodowego Centrum Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych (ang. National Center for Missing & Exploited Children), a w jego współtworzenie zaangażowała się ostatnio Meta.

Reklama

Jak wskazuje „The Washington Post" firmy technologiczne znajdujące zdjęcia młodzieży i dzieci o charakterze jednoznacznie seksualnym, są prawnie zobowiązane do zgłoszenia użytkownika, który opublikował taki materiał. Teraz powstanie program, który sprawi, że procedura wspomagająca zgłaszanie, będzie prostsza.

Czytaj też

Na czym polega program Take It Down? Przypisuje on obrazom/filmom tzw. cyfrowy odcisk palca. Platforma stworzona przez Metę umożliwia młodym nie tylko proaktywne skanowanie wybranej grupy stron internetowych w poszukiwaniu ich zdjęć, ale daje także możliwość ich usunięcia.

Reklama

Czym jest sextortion?

Meta już w listopadzie ogłosiła swoje plany dotyczące tzw. sextortion, czyli przestępstwa internetowego, będącego rodzajem szantażu wymuszającego od ofiary zapłatę pod groźbą ujawnienia należących do niej materiałów o charakterze seksualnym. Plany dotyczyły akcji wymierzonej w dorosłych, wysyłających dwuznaczne wiadomości do nastolatków.

Okazuje się, że nie są to jedyne działania Mety w tym zakresie. W 2021 roku firma stworzyła akcję o nazwie "Zatrzymanie nadużywania intymnego wizerunku bez zgody (użytkownika)" (ang. Stop Nonconsensual Intimate Image Abuse). Dzięki inicjatywie wspomaganej przez Revenge Porn Helpline internauci mogą zgłaszać podejrzane treści do odpowiednich instytucji, które przekazują je dalej do platform takich jak Facebook czy TikTok, a te zobowiązują się do usuwania danych treści.

Zobaczymy, czy za opisywanym pomysłem pójdą dalsze działania. Problem jest realny i skoordyndowane działania platform technologicznych, NGO'sów oraz rządów wydają się być koniecznością.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama