Reklama

Social media

Facebook vs Konfederacja. Cieszyński: „platforma staje się sędzią we własnej sprawie”

Autor. maxpixel.net/CC0

„Dziś decyzje Facebooka zapadają bez jakiejkolwiek demokratycznej kontroli - sama platforma staje się sędzią we własnej sprawie i nie daje możliwości odwołania od swoich decyzji. Takie historie zawsze kończą się fatalnie” - wskazał w wywiadzie dla „Gazety Krakowskiej” Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. W ten sposób skomentował decyzję platformy o usunięci konta Konfederacji.

Reklama

Według ministra polityka Mety (dawniej Facebook) świadczy o tym, że „monopoliści chcą narzucać użytkownikom, co wolno, a czego nie wolno w sieci”. Taki stan rzeczy skłania do przyjęcia odpowiednich przepisów, jakie przeciwdziałałyby naruszaniu podstawowych praw, w tym swobody wypowiedzi, przez koncerny. „Cieszę się z postępów prac na forum Unii Europejskiej, mam nadzieję, że wkrótce zostaną przedstawione skuteczne środki postępowania wobec Facebooka i innych gigantów cyfrowych” - zaznaczył sekretarz stanu w kancelarii premiera.

Reklama

Jednocześnie Janusz Cieszyński skrytykował wpisy, jakie zamieszczała Konfederacja na swoim profilu. „Dodam od razu: nie jestem przeciwnikiem usuwania konkretnych treści - jeśli ktoś wzywa do nienawiści czy przemocy, to na takie wpisy nie ma miejsca w Internecie. Doskonałym przykładem może być tu atak Grzegorza Brauna na ministra Niedzielskiego, po którym pan Braun powinien raz na zawsze znaleźć się na śmietniku polityki. Czym innym jest jednak usunięcie całego konta, bo na cenzurę prewencyjną nie pozwala polska konstytucja i platformy powinny to respektować” - wskazał minister.

Czytaj też

Listy do koncernu Zuckerberga

Reklama

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa skierował do koncernu Marka Zuckerberga list, w którym podkreślił - tu cytat: „Standardy społecznościowe Facebooka nie mogą być pretekstem do niszczenia demokracji, w której ścierają się na równych prawach różne poglądy. Z drugiej strony powinny one stanowić podstawę do blokowania konkretnych postów. Macie do tego prawo jako niezależny podmiot”.

Janusz Cieszyński przekazał w rozmowie z „Gazetą Krakowską”, że firma odpowiedziała na jego list, stwierdzając, że dezinformacja covidowa na profilach Konfederacji jest nie do zaakceptowania.

„Ale my od początku wskazujemy, że na Facebooku funkcjonują z powodzeniem profile o stricte antynaukowym profilu, które każdego dnia powielają kłamstwa na temat COVID-19. Nic się z nimi nie dzieje, ponieważ platforma po prostu na tym zarabia. Powtarzam - jeśli ściągano by konkretne posty, to sytuacja byłaby zupełnie inna. A tu zlikwidowano cały profil i blokuje się powstawanie kolejnych” - skomentował stanowisko Mety minister.

Czytaj też

Fala spoofingu

Sekretarz stanu w KPRM odniósł się również do cyberzagrożenia, jakim jest spoofing, polegający na podszywaniu się pod numery telefonów. W Polsce głośnymi przypadkami związanymi z tego typu działalanością cyberprzestępców były incydenty z udziałem m.in. córki Pawła Wojtunika, Doroty Brejzy (żony senatora Krzysztofa Brejzy) oraz Marii Giertych (córki mecenasa Giertycha).

„Mówimy o spoofingu, który dotyka nie tylko osoby z pierwszych stron gazet i polityków, ale również zwykłych obywateli. Dlatego już w lipcu 2021 r. rozpoczęliśmy prace nad regulacjami w celu powstrzymania cyberprzestępców. Zwróciliśmy się do przedstawicieli operatorów komórkowych z pytaniem o narzędzia, które wykorzystują by zapewnić bezpieczeństwo klientom. Dowiedzieliśmy się, że niezbyt wiele, więc podjęliśmy inicjatywę - eksperci Instytutu Łączności przekazali pakiet rozwiązań do szybkiego wdrożenia w Polsce. Jeśli to okaże się wykonalne, to szybko przedstawimy pomysły na uregulowanie tego obszaru” - zaznaczył minister Janusz Cieszyński.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama