Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM/ fot. Daniel Gnap/KPRM

Cieszyński: ustawa o cyberzagrożeniach zostanie przedstawiona jeszcze w pierwszym kwartale tego roku

„Cyberbezpieczeństwo będzie się szybko i intensywnie rozwijało. To są kwestie ponadnarodowe. Chcielibyśmy być liderem na arenie europejskiej” - powiedział Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji na konferencji prasowej, która towarzyszyła wydarzeniu CYBERSEC GLOBAL 2022.

Reklama

Minister przedstawił podzczas spotkania inicjatywy na poziomie europejskim, jak postawienie „jednoznacznych oczekiwań, jakie nakłady powinny państwa członkowskie ponosić na cyberbezpieczeństwo”. „To nie jest wielka sztuka, żeby przedstawić rekomendacje i powiedzieć, w którą stronę powinniśmy podążać, ale okazuje się bardzo często, że na etapie implementacji, zastosowania tych wytycznych są bardzo duże problemy natury operacyjnej” - przyznał.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Wspomniał też o powołaniu Funduszu Cyberbezpieczeństwa. „W ubiegłym tygodniu zakończyły do nas spływać wnioski od instytucji na środki na tzw. świadczenia teleinformatyczne, czyli dodatek do wynagrodzeń. Mamy ambitne plany jeśli chodzi o inwestycje w obszarze cyberbezpieczeństwa. W tym roku wydatki na cywilne cyberbezpieczeństwo zwiększą się pewnie o 150-200 mln zł w skali roku” - zapowiedział.

Polska chce być „liderem cyberbezpieczeństwa”

Minister Cieszyński wspomniał też o innych projektach, w tym o pierwszej edycji upowszechnionego systemu łączności rządowej. Liczy też, że ruszy połączone centrum operacji cyberbezpieczeństwa. Jego zdaniem, jednak aby te inicjatywy ruszyły, niezbędne jest stabilne finansowanie, dlatego chciałby „powołać dedykowane rozwiązania finansowe na poziomie europejskim”. „Próbujemy do tego przekonać naszych partnerów. Taką informację przekazaliśmy też do innych stolic europejskich” - poinformował podczas konferencji.

Jeśli chodzi o tematy krajowe związane z cyberbezpieczeństwem, to wspomniał o spoofingu, który „jest  teraz ważnym tematem”. „Poza fatalnym wymiarem dla ofiar tego procederu, [spoofing] jest cenną lekcją, bo w bardzo praktyczny sposób pokazuje jak dezinformujące, mylące, podstępne mogą być te metody cyberprzestępców” - mówił.

Czytaj też

Jak dodał: „Będziemy proponowali szereg rozwiązań, które mają na celu nadgonienie, jeśli chodzi o legislację w zakresie spoofingu i pishingu oraz innych nadużyć w cyberprzestrzeni. Myślę, że taka ustawa jeszcze w pierwszym kwartale tego roku zostanie przez nas przedstawiona. Możemy być liderem, jeśli chodzi o Europę” - zaznaczył.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama