Reklama

Social media

Cios w rosyjską cenzurę. Twitter uruchamia usługę Tor

fot. Claudio Schwarz/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Claudio Schwarz/ Unsplash/ Domena publiczna

Gigant technologiczny Twitter zrobił krok na rzecz ochrony prywatności i przeciwdziałania cenzurze. W obliczu restrykcji rządowych, dzięki sieci Tor możliwy będzie dostęp Rosjan do serwisu.

Reklama

Za jego wprowadzenie odpowiada Alec Muffett, specjalista od cyberbezpieczeństwa współpracujący od dawna z siecią Tor. Swoje umiejętności wykorzystał teraz w Twitterze, pomagając firmie uruchomić odporny na cenzurę sposób dostępu użytkowników do platformy mediów społecznościowych. To cenna opcja w sytuacji, gdy urzędnicy państwowi, na przykład w takim kraju jak Rosja, chcieliby temu zapobiec.

Reklama

W jaki sposób działa Tor?

Sieć ta działa, wysyłając ruch internetowy użytkowników przez losowe serwery i szyfrując ten ruch na każdym kroku. Oznacza to, że dostawca usług internetowych nie może sprawdzić, jakie witryny przeglądają jej klienci.

Reklama

Użytkownicy wyposażeni w bezpłatną przeglądarkę Tor będą teraz mogli uzyskać dostęp do witryny Twittera bezpośrednio z dowolnego miejsca na świecie, w którym działa. To, że Twitter może działać w sieci Tor zwiększa jego ochronę, znacznie wykraczając poza to, co użytkownik otrzymałby, przechodząc na stronę twitter.com.

Czytaj też

W takim przypadku lokalizacja i adres IP usług są ukryte, co utrudnia przeciwnikom ich cenzurowanie lub identyfikację ich operatorów. Cały ruch między użytkownikami Tora, a usługami jest szyfrowany od końca do końca (szyfrowanie typu end-to-end), więc nie trzeba się martwić o łączenie przez https.

Tor ma też ciemną stronę, bo może być wykorzystywany do nielegalnej działalności np. grup przestępczych, ale w wielu miejscach na świecie to jedyna opcja zachowania prywatności i swobody komunikacji, związanej z krytyką władz czy dostarczania obywatelom rzetelnych informacji. Nie jest tajemnicą, że Rosja cenzuruje internet . Choć zachodnie usługi internetowe przeważnie na terenie kraju działają, to możliwość swobodnego wyrażania poglądów i przekonań w praktyce jest fikcyjna.

Prywatność i media społecznościowe"

Alec Muffett ma doświadczenie w usługach dotyczących prywatności i social media. Wcześniej zbudował witrynę Tor na Facebooku, a w 2021 roku pomógł też na tym polu amerykańskiemu dziennikowi New York Times. Sam Muffet tak skomentował ten krok na Twitterze: „Cieszę się, że pomogłem inżynierom Twittera w stworzeniu ukrytych usług w ramach sieci Tor, zapewniając większą prywatność, integralność, zaufanie i „odblokowanie” platformy ludziom, którzy korzystają z Twittera do komunikacji”.

Czytaj też

Dodanie ukrytych usług Tor na Twitterze nastąpiło w szczególnym momencie i jest ciosem dla rządowej cenzury Federacji Rosyjskiej. Dwa dni po lutowej inwazji Rosji na Ukrainę Twitter poinformował, że jego usługa jest „ograniczona dla niektórych osób w Rosji” i że „pracuje nad zapewnieniem jej bezpieczeństwa i dostępności”, natomiast pod koniec ubiegłego tygodnia Rosja poinformowała, że będzie blokowała dostęp do tego serwisu.

/JR

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama