Reklama

Social media

Chiny twierdzą, że mają komputer kwantowy 10 milionów razy szybszy niż Sycamore Google’a

Fot. geralt / Pixabay
Fot. geralt / Pixabay

Naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Chinach opublikowali badania, w których twierdzą, że opracowali komputer kwantowy 10 milionów razy szybszy niż stworzony przez Google’a Sycamore. Chiński wynalazek ma również być zdolny do realizacji obliczeń milion razy bardziej złożonych niż jego amerykański poprzednik.

Badania opisuje kontrolowana przez państwo, chińska gazeta „Global Times”. 

Komputer ma składać się z 66 kubitów i wykorzystywać dwa paradygmaty technologiczne, które pozwalają na obsługę algorytmów na nieosiągalna dla wcześniejszych systemów skalę.

Sycamore Google’a składa się z 53 kubitów - podkreślają Chińczycy, którzy twierdzą, że stworzyli komputer zdolny do wykonywania obliczeń, których czas realizacji przez tradycyjny komputer wynosiłby około 30 bilionów lat. 

Komputer nazwany przez swoich twórców Zuchongzhi 2.1, zdaniem chińskich mediów znacząco wzmacnia pozycję Chin w wyścigu do kwantowej supremacji. 

Wcześniej chińscy badacze stworzyli 62-kubitową wersję systemu zwaną Zu Chongzhi - prototyp opisywanego obecnie komputera, który uruchomiony został w maju. 

Supremacja kwantowa - kto pierwszy?

Google ogłosiło supremację kwantową w 2019 r., prezentując procesor Sycamore, złożony ze 142 kubitów (54 kontrolowalne) komputer kwantowy w praktyce korzystający z 53 bitów kwantowych. 

W opisanym w czasopiśmie Nature” doświadczeniu, firma Google wykazała, że Sycamore zdolny jest do wykonania obliczeń nieosiągalnych w praktyce dla superkomputera Summit IBM-u w ciągu zaledwie 200 sekund.

Eksperyment Google’a według koncernu był przełomem, a same komputery kwantowe - jak twierdzi Google - w przyszłości mogą znaleźć zastosowanie w dziedzinach fizyki i chemii kwantowej, uczeniu maszynowym i innych obszarach, a także projektowaniu nowych materiałów produkcyjnych i leków. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama