Reklama

Social media

Antyuchodźcze narracje. Na co uważać w sieci?

Autor. fot. Łukasz Kmita/ Twitter.com

„Uchodźcy z Ukrainy zmienią demografię Polski i Polacy będą obywatelami drugiej kategorii”, „Straż Graniczna nie kontroluje przejść granicznych i do Polski trafiają przestępcy”, „Uchodźcy z Ukrainy rozpoczną prześladowania Polaków” – takie narracje antyuchodźcze mają dominować od kilku dni w sieci, wraz z rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przestrzegamy, aby nie powielać dezinformacji w tej sprawie.

Reklama

Pisaliśmy o tym na łamach CyberDefence24.pl, że do niedawna grupy antyszczepionkowe, przez miesiące uprawiające propagandę antyCOVID, dziś budują radykalną, antyuchodźczą narrację. W tle pojawia się także wątek grupy cyberprzestępczej UNC1151, dobrze znanej w Polsce z operacji informacyjnej Ghostwriter. Więcej na ten temat znajdziecie w tym tekście.

Reklama

Dodajmy, że sieci botów, grupy dezinformujące czy prorosyjskie trolle jeszcze do niedawna przede wszystkim skupiały się na pandemii (określanej przez nich „plandemią”), a od kilku dni zmieniły front i wycelowały go przeciwko siłom NATO i Ukrainie. Ich celem jest nie tylko ośmieszenie Ukrainy w oczach świata, ale także nastawienie Polaków przeciwko uchodźcom, a z drugiej strony – pokazanie Polaków jako rasistów, którzy nie chcą przyjmować osób - uciekających przed wojną – ze względu na ich kolor skóry.

To głównie ta ostatnia z narracji – antyuchodźcza – ma zyskiwać w ostatnich dniach na sile i to przed nią ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W monitorowanym przez Centrum okresie (22.02-1.03) w związku z rosyjską agresją zbrojną na Ukrainę stwierdzono, że wojnie towarzyszy „operacja dezinformacyjna, wymierzona w postrzeganie Ukrainy i uchodźców, szukających w Polsce schronienia przed wojną”.

Reklama

Dezinformacja w sieci - na co uważać?

Centrum wskazuje, że fałszywe narracje, jakie ostatnio pojawiają się w sieci to:

  • uchodźcy z Ukrainy zmienią demografię Polski i Polacy będą obywatelami drugiej kategorii;
  • straż Graniczna nie kontroluje przejść granicznych i do Polski trafiają przestępcy;
  • uchodźcy z Ukrainy rozpoczną prześladowania Polaków;
  • ukraińscy uchodźcy przyniosą do Polski przestępczość i choroby;
  • ukraińscy uchodźcy zagarną pomoc społeczną przeznaczoną dla polskich rodzin i dzieci;
  • uchodźcy z Ukrainy będą zbyt dużym obciążeniem dla budżetu państwa.

Przypomnijmy, że Marcel Kiełtyka z Demagoga w komentarzu dla CyberDefence24.pl stwierdza, że obserwujemy wzrost narracji antyuchodźczych od czwartku 24 lutego, czyli dnia wybuchu wojny w Ukrainie.

Czytaj też

Przedstawiciel fact-checkingowego stworzyszenia dodał, że „w sieci pojawiły się również przekazy mówiące o tym, jakoby w niektórych miejscach granice przekroczyli głównie obcokrajowcy bez ukraińskiego obywatelstwa oraz że czarnoskórzy uchodźcy z Ukrainy nie są wpuszczani do naszego kraju. Są to informacje fałszywe. Podejrzewamy, że część komunikatów i plotek o imigrantach z Afryki zalewających Polskę, rozsiewana jest przez propagandę rosyjską w celu siania chaosu, destabilizacji i polaryzacji naszego społeczeństwa. Niestety w dużej mierze zwykli użytkownicy internetu powielają takie narracje” – mówił nam Marcel Kiełtyka.

Okazuje się, że narracja antynatowska i antyuchodźcza nie jest tylko dziełem botów i rosyjskich trolli. Jak wskazuje Infosecurity Magazine, badacze bezpieczeństwa wykryli nową kampanię phishingową, która może być powiązana z dobrze znaną w Polsce operacją Ghostwriter białoruskiej grupy UNC1151 i to ona miała – zdaniem ekspertów firmy cyberbezpieczeństwa Mandiant – stać m.in. za atakiem na skrzynki mailowe polskich polityków w ubiegłym roku.

Czytaj też

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama