Social media
Antyuchodźcze narracje. Na co uważać w sieci?
„Uchodźcy z Ukrainy zmienią demografię Polski i Polacy będą obywatelami drugiej kategorii”, „Straż Graniczna nie kontroluje przejść granicznych i do Polski trafiają przestępcy”, „Uchodźcy z Ukrainy rozpoczną prześladowania Polaków” – takie narracje antyuchodźcze mają dominować od kilku dni w sieci, wraz z rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przestrzegamy, aby nie powielać dezinformacji w tej sprawie.
Pisaliśmy o tym na łamach CyberDefence24.pl, że do niedawna grupy antyszczepionkowe, przez miesiące uprawiające propagandę antyCOVID, dziś budują radykalną, antyuchodźczą narrację. W tle pojawia się także wątek grupy cyberprzestępczej UNC1151, dobrze znanej w Polsce z operacji informacyjnej Ghostwriter. Więcej na ten temat znajdziecie w tym tekście.
Dodajmy, że sieci botów, grupy dezinformujące czy prorosyjskie trolle jeszcze do niedawna przede wszystkim skupiały się na pandemii (określanej przez nich „plandemią”), a od kilku dni zmieniły front i wycelowały go przeciwko siłom NATO i Ukrainie. Ich celem jest nie tylko ośmieszenie Ukrainy w oczach świata, ale także nastawienie Polaków przeciwko uchodźcom, a z drugiej strony – pokazanie Polaków jako rasistów, którzy nie chcą przyjmować osób - uciekających przed wojną – ze względu na ich kolor skóry.
To głównie ta ostatnia z narracji – antyuchodźcza – ma zyskiwać w ostatnich dniach na sile i to przed nią ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W monitorowanym przez Centrum okresie (22.02-1.03) w związku z rosyjską agresją zbrojną na Ukrainę stwierdzono, że wojnie towarzyszy „operacja dezinformacyjna, wymierzona w postrzeganie Ukrainy i uchodźców, szukających w Polsce schronienia przed wojną”.
Dezinformacja w sieci - na co uważać?
Centrum wskazuje, że fałszywe narracje, jakie ostatnio pojawiają się w sieci to:
- uchodźcy z Ukrainy zmienią demografię Polski i Polacy będą obywatelami drugiej kategorii;
- straż Graniczna nie kontroluje przejść granicznych i do Polski trafiają przestępcy;
- uchodźcy z Ukrainy rozpoczną prześladowania Polaków;
- ukraińscy uchodźcy przyniosą do Polski przestępczość i choroby;
- ukraińscy uchodźcy zagarną pomoc społeczną przeznaczoną dla polskich rodzin i dzieci;
- uchodźcy z Ukrainy będą zbyt dużym obciążeniem dla budżetu państwa.
Rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę towarzyszy operacja dezinformacyjna wymierzona w postrzeganie Ukrainy i uchodźców szukających w Polsce schronienia przed wojną.
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) March 2, 2022
Poznaj główne linie fałszywych narracji występujących w operacji i nie daj się oszukać. #DisInfoRadarRCB pic.twitter.com/aDMMkbOi5q
Przypomnijmy, że Marcel Kiełtyka z Demagoga w komentarzu dla CyberDefence24.pl stwierdza, że obserwujemy wzrost narracji antyuchodźczych od czwartku 24 lutego, czyli dnia wybuchu wojny w Ukrainie.
Czytaj też
Przedstawiciel fact-checkingowego stworzyszenia dodał, że „w sieci pojawiły się również przekazy mówiące o tym, jakoby w niektórych miejscach granice przekroczyli głównie obcokrajowcy bez ukraińskiego obywatelstwa oraz że czarnoskórzy uchodźcy z Ukrainy nie są wpuszczani do naszego kraju. Są to informacje fałszywe. Podejrzewamy, że część komunikatów i plotek o imigrantach z Afryki zalewających Polskę, rozsiewana jest przez propagandę rosyjską w celu siania chaosu, destabilizacji i polaryzacji naszego społeczeństwa. Niestety w dużej mierze zwykli użytkownicy internetu powielają takie narracje” – mówił nam Marcel Kiełtyka.
Okazuje się, że narracja antynatowska i antyuchodźcza nie jest tylko dziełem botów i rosyjskich trolli. Jak wskazuje Infosecurity Magazine, badacze bezpieczeństwa wykryli nową kampanię phishingową, która może być powiązana z dobrze znaną w Polsce operacją Ghostwriter białoruskiej grupy UNC1151 i to ona miała – zdaniem ekspertów firmy cyberbezpieczeństwa Mandiant – stać m.in. za atakiem na skrzynki mailowe polskich polityków w ubiegłym roku.
Czytaj też
/NB
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany