Polityka i prawo
Nie pomagamy? Dezinformacja na temat Polski w znanych francuskich mediach
Znana francuska gazeta Le Figaro i publiczna rozgłośnia radiowa France Inter zamieściły grafiki, z których wynika, że Polska nie udziela żadnej formy wsparcia Ukrainie, walczącej z rosyjskim agresorem. Skorygowano je dopiero po interwencji polskich służb dyplomatycznych.
Jak czytamy na profilu na Twitterze nowej inicjatywy walczącej z fake newsami „Demaskujemy dezinformację” nasz kraj właśnie padł jej ofiarą, w opiniotwórczych mediach we Francji: „Popularny francuski dziennik Le Figaro opublikował nieprawdziwą i krzywdzącą mapę krajów, które wspierają Ukrainę. Zostało to już zgłoszone i poprawione. Polska jest na pierwszej linii pomocy Ukrainie zarówno pod względem militarnym i humanitarnym”.
Czytaj też
Jak widać wyraźnie na mapie zamieszczonej w artykule francuskiej centroprawicowej gazety, na jasnoniebiesko oznaczono kraje, które uczestniczą tylko w pomocy humanitarnej dla Ukrainy np. Wielka Brytania i Turcja. Na ciemnoniebiesko takie, które pomagają i humanitarnie, i militarnie (w tym Niemcy, Francja i Hiszpania). Z kolei na brązowo zaznaczono państwa, które dostarczają Ukrainie wsparcia tylko militarnego – taki kolor na mapie ma np. Szwecja, Finlandia i Rumunia. Polski nie wymieniono w żadnej z tych kategorii.
Dopiero po interwencji Ambasady RP w Paryżu, zmieniono grafikę i jej kolorystykę dodając na mapie Polskę do krajów, które pomagają Ukrainie na obydwóch obszarach – wojskowo i humanitarnie.
W tekście Le Figaro czytamy teraz: „Polska niesie pomoc humanitarną sąsiedniej Ukrainie. Polski bank centralny zapowiedział w szczególności, że udzieli Ukrainie pomocy w wysokości 4 mld zł w systemie „currency swap”. Ponadto, jak większość krajów przygranicznych, Warszawa gości dużą liczbę uchodźców, uciekających przed walkami. Kraj oferuje również pomoc wojskową. Polskie Ministerstwo Obrony i premier Mateusz Morawiecki potwierdzili w zeszłym tygodniu, że Polska przekazała Ukrainie „dziesiątki tysięcy amunicji i pocisków przeciwpancernych, systemów obrony przeciwlotniczej, dronów, moździerzy. »
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany