Polityka i prawo
Służby na bieżąco monitorują zagrożenie cyberatakami
Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego nie zdecydował się na podwyższenie stopnia alarmowego. Zapowiedziano sformułowanie zaleceń dla instytucji np. dot.kwestii przygotowywania kopii bezpieczeństwa, uaktualnianiu systemów bezpieczeństwa, współpracy z CERT-ami czy szkoleniach dla pracowników.
- System zapewnienia bezpieczeństwa cybernetycznego w Polsce działa – stwierdził Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło. Konferencja stanowiła podsumowanie posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w środę w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.
Posiedzenie zespołu zostało zwołane przez premier Beatę Szydło w związku z kolejnym w ciągu kilku tygodni atakiem teleinformatycznym na dużą skalę. Atak ten objął również niektóre polskie przedsiębiorstwa. Podczas spotkania oceniono bieżący poziom zagrożenia cybernetycznego w kraju. Jego uczestnicy omówili też działania, jakie należy podjąć, aby radzić sobie w podobnymi zjawiskami.
Po analizie sytuacji nie zdecydowaliśmy się na podwyższenie stopnia alarmowego
Szef MSWiA krótko przedstawił obecną sytuację oraz kroki podjęte przez rząd.
Zostały sformułowane zalecenia, które będą przekazane odpowiednim instytucjom. Te zalecenia mogą wydawać się oczywiste, ale mówimy o sprawach niezwykle ważnych, np. kwestii przygotowywania kopii bezpieczeństwa, uaktualnianiu systemów bezpieczeństwa, współpracy z CERT-ami czy szkoleniach dla pracowników
Minister podkreślił, że służby na bieżąco monitorują sytuację i zgłoszenia ataków, które są składane do Policji. Przypomniał też, że mechanizm prawny, który pozwala na takie działanie powstał w ubiegłym roku dzięki ustawie antyterrorystycznej.
Minister Błaszczak zaapelował także, aby przedsiębiorcy nie lekceważyli zagrożenia atakami cybernetycznymi i podejmowali odpowiednie środki ostrożności.
W posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, oprócz ministra Błaszczaka wzięli udział między innymi: Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych, Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych, Piotr Pogonowski, szef ABW, a także szefowie służb podległych MSWiA.