Strona główna
Sankcje wobec Rosji zagrażają producentom elektroniki z USA
Wprowadzone pod koniec 2016 roku sankcje na rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB), według portalu RBK mogą przynieść trudne do przewidzenia skutki dla amerykańskich producentów sprzętu elektronicznego, wymagającego w Rosji notyfikacji przez FSB.
Opisywana przez portal RBK sprawa dotyczy wszystkich urządzeń posiadających funkcję szyfrowania, jak np. telefony komórkowe, myszki bezprzewodowe do komputerów czy tablety. Obecnie sankcje zabraniają amerykańskim dostawcom kontaktów handlowych z rosyjskimi służbami, FSB musi wydać notyfikację do każdego tego typu urządzenia.
Według informacji RBK, brak notyfikacji FSB uniemożliwia wprowadzenie na rosyjski żadnego nowego modelu telefonu bądź innego urządzenia szyfrowanego. Aby otrzymać notyfikację FSB konieczne jest złożenie wniosku zawierającego algorytm szyfrowania Wi-Fi, Bluetooth i GSM, a także informacja o systemie operacyjnym danego urządzenia.
Czytaj także: Rośnie liczba cyberataków dla okupu
W celu otrzymania notyfikacji składamy wniosek do FSB zawierający informację o wadze i rozmiarze urządzenia, algorytmie szyfrowania modułów Wi-Fi, Bluetooth i GSM oraz o tym, jaki wykorzystuje ono system operacyjny - powiedział rozmówca portalu. Według portalu RBK, na odpowiedź z FSB trzeba czekać dwa tygodnie, a wydanie notyfikacji jest bezpłatne.
Jak pisze RBK, sprawę utrudnia fakt, że FSB także jest objęta sankcjami przez urząd BIS (Bureau of Industry and Security), który podlega amerykańskiemu resortowi skarbu. Przez nałożenie sankcji nie wolno eksportować amerykańskich towarów i usług dla FSB, nawet jeśli dostawcą nie jest firma z USA. Dzieje się tak dlatego, że - jak wyjaśnia RBK - przekazywanie FSB technicznych informacji o produktach szyfrowanych może być uznane za przekazywanie technologii, które jest zakazane na mocy sankcji.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany