Reklama

Strona główna

Rupert Murdoch: Facebook powinien płacić mediom za informacje

Fot. Flickr.com / Hudson Institute / CC 2.0
Fot. Flickr.com / Hudson Institute / CC 2.0

Konserwatywny amerykański magnat medialny Rupert Murdoch uważa, że Facebook powinien płacić „zaufanym” dostawcom informacji za treści - podała we wtorek agencja Associated Press.

Według Murdocha firmy medialne nie są wystarczająco wynagradzane za świadczone usługi i dostarczane wiadomości oraz inne treści, które "podnoszą wartość i wiarygodność Facebooka". Właściciel między innymi Fox News i "Wall Street Journala" ustosunkował się w ten sposób do zapowiedzi zmian w należącym do Marka Zuckerberga serwisie.

FB boryka się z badanym przez amerykański Kongres problemem rozpowszechniania dezinformacji i sensacyjnych, polaryzujących treści. Aby im przeciwdziałać, serwis Zuckerberga planuje zwiększyć częstotliwość, z jaką w strumieniu treści (News Feed) pojawiają się wpisy zamieszczane przez osoby należące do grona znajomych, a także promować treści oznaczone jako wiarygodne w ankietach użytkowników.

Znany z konserwatywnych poglądów Rupert Murdoch jest właścicielem i prezesem licznych firm medialnych, wydawnictw i studiów filmowych, między innymi News Corporation i 21st Century Fox (firma matka między innymi studia 20th Century Fox). Według "Forbesa" Murdoch należy do 100 najbogatszych ludzi na świecie. W 2017 roku jego majątek szacowano na ponad 13,1 mld dolarów.

W przeszłości Murdoch zarzucał "kradzież" treści informacyjnych również wyszukiwarce Google. Facebook i Google kontrolują łącznie blisko połowę globalnych przychodów z reklam cyfrowych - wynika z przytaczanych przez AP danych eMarketera.

PAP - mini

Źródło:PAP

Komentarze