Reklama

Prywatność

OpenAI odpowiada Włochom na zakaz. Wprowadzi poprawki do modelu ChatGPT

Fot. Zac Wolff / Unsplash

Włochy zakazały modelu ChatGPT, powołując się na argumenty o ochronie danych osobowych. Firma OpenAI odpowiada na zarzuty regulatorów i oferuje rozwiązania, mające zlikwidować wątpliwości wokół prywatności. Włochy jednak nie są jedyne.

O tym, że Włochy zakazały – w wyniku orzeczenia organu odpowiedzialnego za ochronę danych osobowych w tym kraju – modelu ChatGPT, pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl w tym tekście .

Informowaliśmy również, że Włochy to nie jest jedyny kraj, który rozważa wprowadzenie blokady modelu ChatGPT – podobną argumentację, co Włochy, rozważają też Niemcy , możliwościom przyglądają się Irlandia i Francja oraz Wielka Brytania .

Zapobiec blokadzie

Firma OpenAI – twórcy modelu ChatGPT – w wyniku decyzji Garante zadeklarowała, że podejmą szereg działań zmierzających do spełnienia żądań organu w zakresie ochrony danych osobowych. Agencja Associated Press wskazuje jednak, że nie podano szczegółów takich działań. Jak podano, szef OpenAI Sam Altman rozmawiał jednak w ramach wideokonferencji z przedstawicielami włoskiego organu ochrony danych.

Garante podkreśla, że nie chce tłumić rozwoju sztucznej inteligencji, a jego celem jest dbałość o przestrzeganie obowiązującego w Unii Europejskiej prawa ochrony danych osobowych.

Algorytmy ChatGPT firmy OpenAI, podobnie jak inne modele generatywnej sztucznej inteligencji, szkolone są na ogromnych zbiorach danych, wśród których mogą znajdować się np. dane pozyskane z wycieków powstałych przez ataki hakerskie, gdzie często znaleźć można m.in. prywatne dane o zdrowiu czy inne wrażliwe informacje.

Deklaracje OpenAI

Firma OpenAI w odpowiedzi na wątpliwości wokół jej produktu na swoim blogu zapowiedziała, że będzie podejmować działania zmierzające do usunięcia danych osobowych ze zbiorów szkoleniowych dla modelu. Podkreślono jednak, że działania te podejmowane będą tam, gdzie jest to możliwe. Jednocześnie, OpenAI zamierza każdorazowo odpowiadać na prośby osób prywatnych o usunięcie ich danych z dużego modelu językowego.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze