Reklama

Technologie

Kolejne państwo zakaże modelu ChatGPT? Rozważają to Niemcy

Autor. Jonathan Kemper / Unsplash

Wśród państw, które zakażą korzystania z modelu ChatGPT, mogą znaleźć się Niemcy. To oznaczałoby, że będzie to kolejny kraj po Włoszech, które decyzję w tej sprawie ogłosiły w ubiegłym tygodniu.

Reklama

Jak informuje Yahoo News , niemiecki komisarz ds. ochrony danych Ulrich Kelber w rozmowie z gazetą "Handelsblatt" stwierdził, że „jego naród może zastosować podobną procedurę jak w przypadku włoskiego zakazu ChatuGPT i wydać podobną decyzję”.

Reklama

Zdaniem Kelbera „w zasadzie takie działanie jest również możliwe w Niemczech”. Dodał, że niemieckie organy regulacyjne komunikowały się ze swoimi włoskimi odpowiednikami po wprowadzeniu zakazu. Kontaktować się w tej sprawie miały również m.in. organy kontrolujące kwestie prywatności we Francji czy Irlandii.

Wielka Brytania także zakaże modelu ChatGPT?

Jak informowaliśmy w środę , brytyjski komisarz ds. informacji interweniuje w sprawie ChatuGPT. Chodzi o obawy dotyczące naruszenia ochrony danych osobowych przez firmy technologiczne.

Reklama

Problemem, na który ma zwracać uwagę komisarz ds. informacji, ma być wykorzystywanie przez firmy technologiczne masy niefiltrowanych danych pobranych z sieci. Zdaniem ICO, firmy odpowiadające za chatboty muszą przyłożyć większą wagę do zadbania o prywatność danych.

Czytaj też

Włoski zakaz ChatuGPT

W ubiegłym tygodniu włoski organ ochrony danych wydał orzeczenie blokujące ChatGPT firmy OpenAI ze względu na możliwe naruszenie przepisów o ochronie danych. Włoski organ ochrony danych poinformował, że ChatGPT pozostanie zablokowany do momentu, aż firma OpenAI nie wdroży stosownych mechanizmów ochrony prywatności.

Czytaj też

Co dalej z Kanadą?

Natomiast Biuro Komisarza ds. Prywatności Kanady ogłosiło, że wszczęło dochodzenie w sprawie firmy OpenAI, czyli twórcy tego chatbota. To efekt skargi dotyczącej gromadzenia, wykorzystywania i ujawniania danych osobowych bez zgody.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/NB

Reklama

Komentarze

    Reklama