Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Wielka Brytania podąży drogą Włoch? Chodzi o ChatGPT

Autor. Canva

Brytyjski komisarz ds. informacji interweniuje w sprawie ChatuGPT. Chodzi o obawy dotyczące naruszenia ochrony danych osobowych przez firmy technologiczne. Czy Wielka Brytania - podobnie jak Włochy - zablokuje popularny chatbot?

Reklama

Kilka dni po tym, gdy pojawiły się informacje o tymczasowej blokadzie ChatuGPT przez Włochy, swoje zastrzeżenia do funkcjonowania popularnego chatbota przedstawiła Wielka Brytania.

Reklama

Według „The Guardian" problemem, na który zwraca uwagę komisarz ds. informacji (ang. Information Commissioner's Office) dotyczy wykorzystywania przez firmy technologiczne masy niefiltrowanych danych pobranych z sieci. Zdaniem ICO, firmy odpowiadające za chatboty muszą przyłożyć większą wagę do zadbania o prywatność danych.

Czytaj też

RODO i ChatGPT

„Będziemy ciężko pracować, aby upewnić się, że organizacje zrobią to dobrze" – powiedział Stephen Almond, dyrektor ds. technologii i innowacji w ICO. Dodał do tego, że prawo o ochronie danych osobowych nadal obowiązuje, nawet gdy przetwarzane dane pochodzą ze źródeł, które są publicznie dostępne.

Reklama

Jak wskazało ICO, zgodnie z brytyjskim ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych musi istnieć zgodna z prawem podstawa do przetwarzania danych osobowych, np. osoba fizyczna wyrażająca „wyraźną zgodę" na wykorzystanie swoich danych. W przypadku działania chatbotów, o takiej zgodzie trudno mówić.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama