Reklama

Prywatność

Czy Amazon porzuci kontrowersyjny kontrakt na system hostingowy danych biometrycznych?

Fot. ar130405/ Pixabay
Fot. ar130405/ Pixabay

Aktywiści działający na rzecz praw człowieka i wolności obywatelskich w USA domagają się, aby firma Amazon Web Services porzuciła lukratywny kontrakt z ministerstwem bezpieczeństwa wewnętrznego Stanów Zjednoczonych. Jego przedmiotem miał być system hostingowy dla danych biometrycznych, gromadzonych przez państwo.

Reklama

Zdaniem działaczy, budowany przez ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego USA (DHS) system gromadzenia i hostowania danych biometrycznych HART (Homeland Advanced Recognition Technology) to inwazja w prywatność i zamach na prawa człowieka. Według aktywistów, miliony osób narażone będą na niezawinione i niesłuszne interwencje policji oraz innych służb.

Reklama

Pytania o etykę

Aktywiści organizacji takich, jak Access Now i Just Futures Law w liście do AWS skierowali pytania do szefa tej spółki Adama Selipsky'ego. Dotyczą one m.in. kwestii tego, czy firma przeprowadziła jakikolwiek audyt pod kątem spełniania warunków etyki i ochrony praw człowieka podejmując się współpracy z DHS.

Reklama

Czytaj też

List organizacji pozarządowych trafił do AWS we wtorek, czyli dzień przed zaplanowanym na środę dorocznym spotkaniem udziałowców firmy. To jednak nie jedyna aktywność, jaką NGO-sy podjęły względem tematu praw człowieka w działalności AWS - wcześniej w tym tygodniu podczas konferencji AWS Summit w Waszyngtonie odbył się protest przeciwko nieetycznym - zdaniem aktywistów - współpracom tej firmy z rządem.

Co to jest system HART?

System HART ma zastąpić liczący sobie już 28 lat system IDENT (Automated Biometric Identification). Jego wdrożenie jest już mocno opóźnione i generuje coraz to nowe koszty. Projekt jest również krytykowany ze względu na brak przejrzystości.

Do sprawy odniósł się nawet amerykański odpowiednik Najwyższej Izby Kontroli (Government Accountability Office), które ostrzegło, że w obecnym kształcie wdrożenia program nie jest wolny od poważnego ryzyka dla prywatności obywateli, które DHS wcześniej rozpoznało i obiecało usunąć. Ministerstwo bezpieczeństwa narodowego przyznało też, jak wskazuje główny audytor, że przetwarzanie danych przez system HART może być obciążone pewnymi wadami, co znów przekłada się na zwiększone zagrożenie dla wolności obywatelskich.

Czytaj też

W chwili startu, baza danych HART ma zawierać profile 270 mln osób, w tym - 6,7 mln skanów tęczówki i 1,1 mld zdjęć biometrycznych twarzy. W bazie danych mają znajdować się zarówno profile obywateli USA, jak i tych osób, które obywatelstwa ani amerykańskiej rezydentury nie mają. Korzystać mają z niego wszystkie służby i organy ścigania w USA.

Według ostatnich szacunków, obecnie wdrożenie HART kosztuje 6 mld dolarów.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama