Reklama

Biznes i Finanse

Prywatna spółka sprowadza komputer kwantowy na Politechnikę Warszawską

Fot. Joleńka / Pixabay
Fot. Joleńka / Pixabay

Prywatna spółka Atmos Ventures z sektora venture capital planuje sprowadzić do Polski komputer kwantowy, który trafi na Politechnikę Warszawską. 

Inżynier i inwestor Dominik Andrzejczuk pochwalił się tą informacją na Twitterze. 

Jak przekazał CyberDefence24.pl, komputer, który ma w 2022 roku trafić na Politechnikę Warszawską, to Ion Trap. Przedsięwzięcie realizowane jest przy wsparciu grantów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, ma jednak charakter prywatny i nie jest wspierane przez polski rząd.

„Komputer, który sprowadzamy, nie należy do dużego korpo, tylko do małego startupu, który ma w Polsce firmę sp. z. o. o. (…) IP (własność intelektualna, intellectual property – red.), który będzie i jest stworzony w Polsce, będzie i zostanie w Polsce, razem z Politechniką” – napisał wczoraj na Twitterze Andrzejczuk.

Usprawnienie systemów

W rozmowie z CyberDefence24.pl biznesmen przekazał, że system kwantowy ma posłużyć polskiej uczelni do usprawnienia projektowania systemów kwantowych, w tym systemów sterowania.

Rozwijana ma być technologia kontroli qubitów wykorzystująca ASICs i FPGAs, a także budowa rozwiązań dla centrów przetwarzania danych.

„Politechnika Warszawska ma bardzo duży know-how w dziedzinie inżynierii elektroniki, przetwarzania sygnałów i sprzętu” – ocenił Andrzejczuk.

Przeczytaj także: UE stawia na komunikację kwantową. Technologię dostarczy konsorcjum firm


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze