Biznes i Finanse
Prywatna spółka sprowadza komputer kwantowy na Politechnikę Warszawską
Prywatna spółka Atmos Ventures z sektora venture capital planuje sprowadzić do Polski komputer kwantowy, który trafi na Politechnikę Warszawską.
Inżynier i inwestor Dominik Andrzejczuk pochwalił się tą informacją na Twitterze.
Jak przekazał CyberDefence24.pl, komputer, który ma w 2022 roku trafić na Politechnikę Warszawską, to Ion Trap. Przedsięwzięcie realizowane jest przy wsparciu grantów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, ma jednak charakter prywatny i nie jest wspierane przez polski rząd.
„Komputer, który sprowadzamy, nie należy do dużego korpo, tylko do małego startupu, który ma w Polsce firmę sp. z. o. o. (…) IP (własność intelektualna, intellectual property – red.), który będzie i jest stworzony w Polsce, będzie i zostanie w Polsce, razem z Politechniką” – napisał wczoraj na Twitterze Andrzejczuk.
Usprawnienie systemów
W rozmowie z CyberDefence24.pl biznesmen przekazał, że system kwantowy ma posłużyć polskiej uczelni do usprawnienia projektowania systemów kwantowych, w tym systemów sterowania.
Rozwijana ma być technologia kontroli qubitów wykorzystująca ASICs i FPGAs, a także budowa rozwiązań dla centrów przetwarzania danych.
„Politechnika Warszawska ma bardzo duży know-how w dziedzinie inżynierii elektroniki, przetwarzania sygnałów i sprzętu” – ocenił Andrzejczuk.
Przeczytaj także: UE stawia na komunikację kwantową. Technologię dostarczy konsorcjum firm
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany