Polityka i prawo
Prezydent zawetuje nowelizację ustawy o KSC? „Najpierw należy zmodyfikować kryteria z politycznych na techniczne”
W imię dobrych relacji z chińskim rządem prezydent Andrzej Duda mógłby nawet zawetować nowelizację ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa - uważa „PB”. Kontrowersyjną pozostaje kwestia „dostawców wysokiego ryzyka”, która prawdopodobnie objęłaby m.in. firmę Huawei. „Najpierw należy zmodyfikować kryteria z politycznych na techniczne oraz skupić się na konkretnych produktach, urządzeniach, zamiast na całych dostawcach, tak jak zresztą zrobiono to w szeregu krajów europejskich” – mówi CyberDefence24.pl Ryszard Hordyński z Huawei Polska.
„Obecnie potrzebne jest przyspieszenie prac nad nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. To niezbędne, jeżeli Polska chce uniknąć zacofania technologicznego i oferować bezpieczeństwo państwa na najwyższym poziomie” - apelował prezydent Andrzej Duda podczas Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC CEE Regions&Cities w Krynicy.
Natomiast w rozmowie z CyberDefence24.pl Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM podkreślił: „Zamierzamy spełnić oczekiwanie pana prezydenta i w najbliższym czasie projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa zostanie przekazany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów”.
Ostatnia prosta
Tymczasem „Puls Biznesu” informuje, że trwa walka lobbingowa - o to, kto będzie mógł w Polsce dostarczać sprzęt do obsługi sieci 5G - na ostatniej prostej prac nad nowelizacją ustawy o KSC.
„Liczone w miliardach inwestycje nie mogą wystartować, póki rząd nie rozdysponuje częstotliwości dla sieci nowej generacji w mocno opóźnionej aukcji - i póki nie będzie jasne, czy działające w Polsce firmy telekomunikacyjne będą mogły korzystać z usług chińskich dostawców, przede wszystkim bardzo silnego na tym rynku Huaweia” – napisała gazeta.
Z jej źródeł wynika, że w pałacu prezydenckim trwa przepychanka o kwestię „dostawców wysokiego ryzyka”, która miałaby uderzyć właśnie w Huaweia.
Huawei Polska: „Małą część uwag uwzględniono”
Zapytaliśmy firmę Huawei Polska, jak odnoszą się do doniesień dotyczących działań lobbingowych w zakresie zapisów wskazujących na dostawców wysokiego ryzyka oraz o możliwość zawetowania nowelizacji KSC przez głowę państwa.
Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska, odpowiedział nam, że jako dostawca rozwiązań telekomunikacyjnych firma przygląda się pracom nad nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, ale zapewnia, że robi to biernie. „To, w jaki sposób do wspomnianego prawa podchodzi prezydent, jest sprawą z obszaru poważnej polityki międzynarodowej, której wyniki pozostaje nam biernie obserwować za pośrednictwem doniesień prasowych” – stwierdza.
Zdaniem Hordyńskiego w trakcie konsultacji nowelizacji ustawy z organizacji branżowych, reprezentujących m.in. operatorów telekomunikacyjnych spłynęły liczne uwagi i komentarze, wiele z nich odzwierciedlało punkt widzenia firmy, ale „małą część tych opinii uwzględniono w zaktualizowanej wersji projektu”.
„Z naszej perspektywy ten dokument wymaga więc wprowadzenia dalszych korekt, jeśli faktycznie ma on w przyszłości zapewniać bezpieczeństwo cybernetyczne Polski, Polek i Polaków, a nie jedynie być manifestem określonych sympatii w polityce międzynarodowej” – słyszymy od Ryszarda Hordyńskiego.
Dodaje, że jeśli chodzi o „dostawców wysokiego ryzyka”, najpierw „należy zmodyfikować kryteria z politycznych na techniczne oraz skupić się na konkretnych produktach, urządzeniach, zamiast na całych dostawcach, tak jak zresztą zrobiono to w szeregu krajów europejskich”.
„Następnie należy zastanowić się nad zakresem obszaru potencjalnych wykluczeń. W tym kontekście wrzucanie do jednego worka operatora sieci komunikacji strategicznej i rynku komercyjnego wydaje się być nieporozumieniem” – kwituje, komentując tę sprawę dla CyberDefence24.pl.
„Kwestia dostawcy wysokiego ryzyka nie budzi kontrowersji”
Janusz Cieszyński pytany przez nas o realny termin przedstawienia projektu nowelizacji ustawy o KSC oraz o możliwą datę aukcji 5G powiedział z kolei: „Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej jasno komunikuje, że czeka na podjęcie przez rząd kierunkowych rozstrzygnięć co do kształtu ustawy o KSC. Tam jest niebudząca, w mojej ocenie większych kontrowersji, sekcja dotycząca kwestii dostawcy wysokiego ryzyka, fundamentalna z punktu widzenia aukcji 5G”.
/NB
Zobacz także: Krzysztof Silicki, NASK: Efektem nowelizacji KSC będzie pomoc użytkownikom
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany