Polityka i prawo
#ZostańWdomu. Czas na wspólną zabawę o… internecie
Gry i zabawy edukacyjne online dla dzieci, poradniki o bezpiecznym internecie dla rodziców – to propozycje przygotowane przez Akademię NASK na czas przerwy od zajęć w szkołach.
Internet to ogromne wsparcie w tym trudnym czasie. Pozwala na pracę zdalną, naukę, daje dostęp do kultury, umożliwia rozmowy z bliskimi. Sieć i nowe technologie oferują nam wartościowe narzędzia, ale warto wiedzieć, jak bezpiecznie z nich korzystać.
– Nasze życie w dużej mierze przeniosło się teraz do internetu. Dysponujemy wieloma narzędziami cyfrowymi, które ułatwiają nam załatwianie codziennych spraw. Korzystajmy jednak z tych możliwości w sposób odpowiedzialny. Nasza akcja zainicjowana przez Akademię NASK ma pomóc, głównie rodzicom, w tym, aby poprzez zabawę z dziećmi uczyć je dobrych praktyk korzystania z internetu – powiedział dyrektor NASK PIB dr inż. Kamil Sitarski.
Czas na wspólną zabawę o… internecie
Teraz, gdy większość z nas została w domu, mamy nieco więcej czasu na dodatkowe aktywności. Oczywiście takie, które wykonać możemy w naszym mieszkaniu. Zachęcamy, aby czas spędzony w domu wykorzystać na wspólną zabawę – zapraszają przedstawiciele Akademii NASK.
Na stronie akademia.nask.pl oraz w kanałach społecznościowych można znaleźć gry i zabawy edukacyjne zarówno dla najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Bez obaw, nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych elementów, wystarczy to, co macie już w domu.
Pierwsza zabawa to „Nie wszystko, co znajdziesz w Internecie jest prawdą”. Polecamy ją rodzinom z dziećmi w wieku 9 lat i więcej. Na początku obejrzyjcie wspólnie film, a potem… Nie zdradzimy więcej, sprawdźcie sami.
W kolejnych dniach pojawią się następne ciekawe gry i zabawy.
Rodzicu, naucz się i Ty!
Na rodziców czekają dodatkowo materiały o bezpieczeństwie dziecka w sieci. To przede wszystkim seria poradników, które powstały w ramach kampanii realizowanej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji „Nie zagub dziecka w sieci”:
- FOMO i nadużywanie nowych technologii
- Cyberprzemoc. Włącz blokadę na nękanie
- Szkodliwe treści w internecie
- Sexting i nagie zdjęcia. Twoje dziecko i ryzykowne zachowania online
- Sharenting i wizerunek dziecka w sieci
To dobry moment na zdobycie wiedzy, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości! Przede wszystkim jednak warto rozmawiać ze swoimi dziećmi o internecie i być dla nich przewodnikami w sieci.
Informacja prasowa NASK
Czytaj też: Troll parenting, czyli rodzice z piekła rodem