Reklama

Polityka i prawo

Zmiany w prokuraturze. Zniknie ważny departament?

Adam Bodnar minister sprawiedliwości prokurator generalny polska
Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny.
Autor. Adam Bodnar (@Adbodnar)/X

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar bierze się za prokuraturę. Domaga się m.in. zmian w pracy prokuratorów. Szef resortu polecił prokuratorowi krajowemu Dariuszowi Barskiemu odwołanie z delegacji do Prokuratury Krajowej części prokuratorów. Ucierpi na tym ważny departament? 

Reklama

Według Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara konieczne jest „zakończenie delegacji do Prokuratury Krajowej prokuratorów prokuratur rejonowych oraz okręgowych (94 osób)” – czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie resortu. 

Reklama

Dotyczy to również prokuratorów prokuratur rejonowych z prokuratur regionalnych, czyli 50 osób. Łącznie mówimy o 144 pracownikach.

W związku z tym Adam Bodnar polecił Prokuratorowi Krajowemu Dariuszowi Barskiemu odwołanie z delegacji wspomnianych prokuratorów (okres wypowiedzenia wynosi miesiąc lub trzy miesiące).

Reklama

Czytaj też

Sytuacja kadrowa w prokuraturze

Skąd taki pomysł ministra? Adam Bodnar ocenił, że występuje „trudna sytuacja kadrowa” w prokuraturach rejonowych oraz okręgowych i dlatego należy ustabilizować ich kadry. Tu pojawiły się słowa o „trosce”, a także woli zapewnienia „szybszego i bardziej efektywnego prowadzenia postępowań” na najniższym szczeblu, na czym mają skorzystać obywatele.

„W służbie czynnej na dzień 18 grudnia 2023 roku pozostawało 81 prokuratorów Prokuratury Krajowej, natomiast oddelegowanych do tej jednostki było 169 prokuratorów wszystkich szczebli” – przytacza dane przedstawione przez Prokuraturę Krajową Ministerstwo Sprawiedliwości.

Czytaj też

Zaległości w prokuraturze

Według resortu „tak masowa skala delegacji, w większości o charakterze bezterminowym negatywnie wpływa na bieżące działanie prokuratur rejonowych i okręgowych”.

W komunikacie ministerstwa jednoznacznie stwierdzono, że nadużywanie delegacji postępuje od 2016 r., a efektem tego jest wzrost zaległości w prokuraturze oraz nierównomierne obciążenie pracowników. 

Czytaj też

Zmiany w prokuraturze. Zniknie departament?

Decyzja ministra sprawiedliwości Adama Bodnara wywołała poruszenie. W reakcji Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie, w którym mówi wprost: „jednoczesne odwołanie 144 prokuratorów (…) spowoduje negatywne i nieodwracalne skutki prawne dla prowadzonych postępowań”.

Przytoczono tu przykład Departamentu Cyberprzestępczości i Informatyzacji, który – w ocenie Prokuratury Krajowej – „praktycznie przestanie istnieć”. A mówimy o komórce odpowiedzialnej za nadzorowanie i koordynację postępowań dotyczących nielegalnych działań w sieci, które stały się codziennością współczesnego świata.

„Osłabiając kadrowo prokuratury regionalne Prokurator Generalny Adam Bodnar doprowadzi do wydłużenia tych najbardziej skomplikowanych wielowątkowych i wieloosobowych postępowań, co będzie miało negatywne skutki dla tysięcy osób pokrzywdzonych w tych sprawach” – czytamy w oświadczeniu.

Skierowaliśmy do resortu sprawiedliwości pytania w tej sprawie. Po otrzymaniu odpowiedzi, udostępnimy ją na naszych łamach.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama