Reklama

Armia i Służby

Cyberpoligon dla polskiego wojska. ECSC buduje zdolności szkoleniowe

fot. Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa
fot. Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa

„Rok 2020 to przede wszystkim powstanie Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa” – podkreślił płk. rez. Paweł Dziuba, dyrektor tej jednostki. Jak zaznaczył w rozmowie z naszą redakcją, pomimo że ECSC powstało w listopadzie ubiegłego roku, to już dwa pierwsze miesiące jego funkcjonowania można zaliczyć do niezwykle udanych – jako sukcesy Centrum wymienił m.in. rozpoczęcie szkoleń w dwóch lokalizacjach (Wałczu i Warszawie), które zakończyły się przeszkoleniem prawie 200 uczestników.

Reklama

„Eksperckie centrum to szkolenia, które wymagają odpowiedniej bazy dydaktycznej” – podkreślił płk. rez. Paweł Dziuba. Dlatego też, jak stwierdził w rozmowie z naszą redakcją, zostały podjęte starania, aby tę bazę rozszerzyć.

Plany na przyszłość

Do działań, które czekają w najbliższym czasie ECSC zalicza m.in. porozumienie z Wojskową Akademią Techniczną oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Wałczu (gdzie znajduje się również wydział szkolenia ECSC), a także nawiązanie współpracy z podmiotami komercyjnymi jak Cisco i Microsoft.

„Jeśli chodzi o nasze plany na rok 2021 to są one szerokie” – podkreślił dyrektor Dziuba. Jak wynika z naszej rozmowy, ECSC planuje w tym roku rozszerzenie swojej bazy szkoleniowej – nie tylko w zakresie IT, cyber i krypto na potrzeby resortu, ale również w zakresie współpracy z instytucjami administracji państwowej, które są istotne dla bezpieczeństwa narodowego.

Cyberpoligon – sztuczna inteligencja na rzecz rozwoju cyberwojsk

„Ten rok to również porozumienia z kolejnymi naszymi partnerami” – stwierdził dyrektor ECSC. Paweł Dziuba przypomniał również o podpisanym 9 lutego br. porozumieniu z Palo Alto Networks, a także planowanym rozszerzeniu współpracy z Akademią Marynarki Wojennej (na terenie której funkcjonuje Morskie Centrum Cyberbezpieczeństwa) oraz podpisaniu porozumienia z Akademią Sztuki Wojennej (z Akademickim Centrum Polityki Cyberbezpieczeństwa).  

„Chcielibyśmy stać się pewnym hubem kompetencji szkoleniowych w resorcie obrony narodowej, ale i też wejść na rynek cywilny obejmujący administrację państwową” – podkreślał Paweł Dziuba w wywiadzie.

W trakcie rozmowy z naszą redakcją dyrektor Dziuba zapowiedział powstanie cyberpoligonu, który będzie funkcjonował w ramach ECSC: „planowane na ten rok jest również pozyskanie cyberpoligonu - mamy pewne rozwiązanie, które pozwala w wymiarze wirtualnym na testowanie i działanie cyberżołnierzy, ale chcielibyśmy to rozszerzyć o kolejne funkcjonalności” - stwierdził. Zgodnie z zaprezentowanymi założeniami, w jego ramach będzie wykorzystywana sztuczna inteligencja, której będzie można w sposób pełniejszy realizować szereg zadań, które stoją przed żołnierzami – „myślę tutaj o pełnym spektrum zadań w cyberprzestrzeni” – dodał Dziuba.

„Naszą funkcją jest dostarczenie odpowiednich kompetencji, zapewnienie odpowiedniej wiedzy, aby rozwiązania, które funkcjonują w resorcie obrony narodowej były obsługiwane przez osoby o właściwych kompetencjach" - stwierdził dyrektor Dziuba.

Jak podkreślał w rozmowie z naszą redakcją dyrektor ECSC, jednym z wyzwań, ale jednocześnie przewagą Centrum jest fakt, że funkcjonuje ono jako element resortu obrony narodowej: „jesteśmy jednostką, która ma dostęp do technologii, do rozwiązań funkcjonujących w tym resorcie" - stwierdził dyrektor Dziuba.

Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa ma kilka celów - stwierdził dyrektor ECSC w rozmowie z naszą redakcją. Zaliczył do nich nabycie możliwości nawiązania współpracy oraz przedstawienie oferty dla partnerów z Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej.

„Oferując nasze szkolenia, chcielibyśmy wpisać się w potrzeby naszych sojuszników" - dodał. Działania te, jak wynika to z planu Centrum, mają będą uruchomione w tym roku. „Jesteśmy na etapie ustaleń oraz rozpoczęliśmy już pierwsze prace" - podsumował.

image

 

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama