Polityka i prawo
Żaryn: Wypowiedzi zachodnich publicystów tożsame z linią narracji Kremla
Wypowiedzi osób opiniotwórczych na Zachodzie, korespondujące z linią narracji Kremla, to korzyść dla Rosji, która prowadzi agresję na Ukrainie i wojnę psychologiczną z Zachodem - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Żaryn w czwartek na Twitterze napisał, że w ramach działań rosyjskiej propagandy przeciwko Polsce widać próbę zastraszania polskiego społeczeństwa.
"Kreml stara się paraliżować strachem Polaków, a także wymusić zatrzymanie pomocy kierowanej na Ukrainę" - ocenił rzecznik. Uważa, że rosyjskie działania wspierają niektóre wypowiedzi zachodnich publicystów, "realizujących te same linie narracji".
Czytaj też
Jako przykład wskazał oceny sformułowane przez ekspertkę do spraw rosyjskich, m.in. publicystkę amerykańskiego "New Yorkera" Mashę Gessen. W rozmowie z PAP wyjaśnił, że zawarte są w jej najnowszej wypowiedzi w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Der Spiegel.
Żaryn wskazał, że w tym wywiadzie Gessen stwierdziła, że "polskie lotniska są zagrożone atakami z Rosji, bowiem propaganda Kremla wskazuje je jako miejsce transportu pomocy na Ukrainę".
"Opinia Gessen jednocześnie prezentuje podpowiedź, jak rosyjski atak na Polskę może być tłumaczony, by rozmyć odpowiedzialność Kremla za atak na państwo NATO-wskie" - zaznaczył rzecznik.
Rosyjska narracja wycelowana w Polskę
Według niego, te słowa Gessen wpisują się w skierowaną przeciwko Polsce rosyjską propagandę, która ma prowadzić do zastraszenia naszego kraju.
Czytaj też
"W swoim komentarzu Gessen oswaja również opinię publiczną z tematem agresji rosyjskiej na terytorium NATO. Swoją wypowiedzią publicystka wysyła przekaz podprogowy, że punktowy atak rosyjski nie będzie oznaczał agresji na NATO" - napisał na Twitterze Żaryn.
"Tego typu wypowiedzi osób opiniotwórczych na Zachodzie, to korzyść dla Rosji, która prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie i wojnę psychologiczną przeciwko Zachodowi" - zaznaczył rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany