Reklama

Polityka i prawo

Włamanie do Europejskiej Agencji Leków mniej poważne niż zakładano

Fot. Ceescamel/Wikipedia Commons/CC 4.0
Fot. Ceescamel/Wikipedia Commons/CC 4.0

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że w wyniku włamania hakerów doszło do naruszenia tylko jednego systemu IT. Do takich wniosków doszli śledczy badający incydent.

EMA, która jest agencją UE odpowiedzialną m.in. za zatwierdzanie szczepionek przeciwko Covid-19 stała się celem cyberatak. Hakerzy szukali informacji na temat szczepionki przeciwko COVID-19. Początkowo informowano, że w wyniku ataku wykradziono dokumenty firm Pfizer i BioNTech, ale jak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez EMA konsekwencje incydentu były minimalne.

To nie jedyny atak wymierzony w placówki posiadające informacje na temat szczepionki przeciwko COVID-19.  Rosyjscy i północnokoreański hakerzy przeprowadzili cyberataki wymierzone w placówki medyczne oraz prywatne firmy zajmujące się badaniami oraz produkcją szczepionek na koronawirusa. Jednym z celów ataku była brytyjska firma farmaceutyczna AstraZeneca. 

Mająca swoją siedzibę w Amsterdamie EMA jest agencją Unii Europejskiej odpowiedzialną za ocenę i dopuszczanie do użytku w krajach Wspólnoty wyrobów medycznych, w tym leków, szczepionek i aparatury medycznej.

image
Do kupienia w sklepie Defence24.pl

 

Komentarze