Reklama

Polityka i prawo

Wicepremier Ukrainy w USA. Koncerny nadal będą pomagać podczas wojny

Mychajło Fedorow
Autor. Mychajło Fedorow/Telegram

Giganci branży technologicznej – Google i Amazon – będą dalej pomagać pogrążonej w wojnie Ukrainie. Ich pomoc ma wymierne skutki. 

Reklama

W ubiegłym tygodniu wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow (równocześnie minister transformacji cyfrowej) gościł w Stanach Zjednoczonych, aby spotkać się z m.in. przedstawicielami koncernów technologicznych oraz wygłosić przemówienie podczas wydarzenia Atlantic Council. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

50 tys. licencji

Przedstawiciel rządu w Kijowie udał się do m.in. biura Google'a w Waszyngtonie. Owocem spotkania była oficjalna deklaracja koncernu dotycząca przekazania Ukrainie 50 tys. licencji Google Workspace, co ma pomóc naszemu sąsiadowi w sprawnym i bezpiecznym funkcjonowaniu w czasie trwającej wojny. 

„(...) przekazujemy 50 tys. licencji (...), aby pomóc ukraińskim ministerstwom w sieci i chronić je przed rosyjskim złośliwym oprogramowaniem” – odniósł się do sprawy Chris Cornillie, specjalista Google Cloud. 

Przedstawiciel koncernu w swoim wpisie na LinkedIn zadeklarował, że firma nadal będzie wspierała Ukrainę „w każdy możliwy sposób”. „Nasi przyjaciele wykazują się niewiarygodną odwagą” – stwierdził.

Czytaj też

Współpraca na kolejny rok

Ponadto, Mychajło Fedorow na Telegramie przekazał, że inny gigant będzie wciąż wspierał Kijów. Mowa o Amazonie, który zapewnia Ukrainie wsparcie o wartości 75 mln dolarów. Wicepremier poinformował o podpisaniu memorandum dotyczącego współpracy na 2023 rok. „Ministerstwo Cyfryzacji kontynuuje współpracę z Amazonem w zakresie technologii chmurowych” – podał na swoim Telegramie

„Na początku wojny na pełną skalę Amazon AWS jako jeden z pierwszych pomógł w utrzymaniu infrastruktury cyfrowej kraju” – zaznaczył. Przypomniał, że firma świadczyła usługi warte miliony dolarów w zakresie przechowywania ok. 100 rejestrów państwowych. To pozwoliło na państwa nawet podczas rosyjskich ostrzałów. 

Co więcej, koncern pomaga także w szkoleniu w obszarze IT tysięcy Ukraińców. Przykładem może być inicjatywa „ITSkills4U”. Uruchomiono ją w październiku przy wsparciu m.in. polskiego rządu. W ciągu miesiąca do programu dołączyło ponad 11 tys. osób.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze