Reklama

Polityka i prawo

W Polsce powstanie brytyjskie centrum zwalczania rosyjskiej dezinformacji

Fot. Number 10/flickr
Fot. Number 10/flickr

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May przedstawiła w czwartek plan utworzenia centrum odpowiedzialnego za zwalczanie rosyjskiej informacji z siedzibą w Polsce. Dodatkowo, mają zostać ustanowione cykliczne konsultacje na szczeblu wojska oraz służb bezpieczeństwa w zakresie zwalczania zagrożeń ze strony Moskwy.

Theresa May, prezentując brytyjskie stanowisko po polsko-brytyjskich konsultacjach w Lancaster House w Londynie, zapewniła, że oba państwa pozostają „kluczowymi, strategicznymi sojusznikami”. Sytuacji nie zmienia wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej.

„Staliśmy ramię w ramię w najbardziej znaczących momentach ubiegłego wieku. Ta unikalna więź leży teraz u podstaw naszej bliskiej relacji” – zaznaczyła premier. Oceniając wzajemną współpracę stwierdziła, że dzięki niej oba państwa stały się  „bezpieczniejsze, bogatsze i stabilniejsze”.

Odnosząc się do tegorocznych konsultacji szefowa brytyjskiego rządu zaznaczyła, że Warszawa i Londyn podjęły decyzję w sprawie powołania nowej instytucji odpowiedzialnej za bezpośrednie zwalczanie rosyjskiej dezinformacji. Jej siedziba ma znajdować się nad Wisłą.

Theresa May poinformowała również o projekcie stworzenia nowego formatu cyklicznych konsultacji na szczeblu wojska oraz służb bezpieczeństwa, których zadaniem jest przeciwdziałanie wrogiej działalności Moskwy. Obrady miałyby odbywać się corocznie.

Przedstawione przez brytyjską premier inicjatywy znajdują się obecnie na wstępnym etapie przygotowań. Szczegóły ich realizacji zostaną opracowane przez doradców obu stron w nadchodzących tygodniach.

W ramach obrad w Lancaster House przedstawiciele państw podjęli decyzję w sprawie rozpoczęcia współpracy służb bezpieczeństwa. Będzie ona polegała głównie na wzajemnej wymianie wiedzy eksperckiej oraz informacji wywiadowczych, które „pozwolą na chronienie obywateli przed grupami zajmującymi się przestępczością zorganizowaną, a także powstrzymywały nielegalne działania pomiędzy państwami”.

Podczas konsultacji w Lancaster House stronę polską reprezentował premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie: spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, spraw wewnętrznych Joachim Brudziński, obrony Mariusz Błaszczak, przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz wiceminister finansów Piotr Nowak.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama