Reklama

Polityka i prawo

USA ukrócą przesył danych do Chin. Administracja Bidena opracowała nowe przepisy

Autor. Ron Cogswell/Flickr/CC BY 2.0 / Janne Wittoeck/Flickr/CC BY 2.0

Amerykanie chcą utrudnić wrogom, w tym Chinom, dostęp do danych osobowych obywateli. W tym celu stworzono projekt przepisów, które mają zwiększyć ochronę w tym zakresie.

Reklama

Jak podaje agencja Reutera, administracja Joe Bidena opracowała rozporządzenie wykonawcze, które poprzez nadanie szerokich uprawnień Departamentowi Sprawiedliwości, ma utrudnić wrogom USA, w tym Chinom, dostęp do danych osobowych Amerykanów. Propozycja nowych przepisów jest obecnie analizowana przez agencje rządowe.

Reklama

Regulacja dotyczy także Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej. Z założenia ma zapobiec przesyłaniu danych dotyczących zdrowia obywateli USA do państw uznawanych za wrogie przy wsparciu finansowym ze środków federalnych.

Czytaj też

Odzwierciedlenie polityki USA

Reklama

Proponowane rozporządzenie odzwierciedla dążenia Waszyngtonu do bardziej agresywnego reagowania na zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego, rzekomo stwarzanych przez chińskie firmy, które pozyskują dane osobowe z USA. 

Jeden z informatorów agencji Reutera wskazuje, że przepisy to wstępny projekt, może więc ulec zmianie ze względu na chociażby wkład agencji rządowych.

Czytaj też

Co planuje administracja Bidena?

Jednak wdrożenie regulacji dałoby amerykańskiemu prokuratorowi generalnemu uprawnienia do przeglądu i potencjalnego zablokowania transakcji handlowych obejmujących sprzedaż lub dostęp do danych, jeśli stanowią one nadmierne ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego. 

Ponadto, rozporządzenie nakazuje Departamentowi Zdrowia i Opieki Społecznej stworzenie takich zasad, które zagwarantują, że środki federalne (np. granty) nie będą wspierać przekazywania danych na temat zdrowia Amerykanów podmiotom będących własnością lub kontrolowanych przez bądź podlagających władzom czy też jurysdykcji wrogich państw

Nowe przepisy nadają również Departamentowi Sprawiedliwości upoważnienie do „monitorowania przestrzegania i egzekwowania wszelkich zakazów, licencji lub umów” wydanych na podstawie wcześniejszych regulacji, „wspierając w ten sposób uprawnienia nadane sekretarzowi handlu” – przytacza treść rozporządzenia agencja Reutera.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama