Reklama

Polityka i prawo

Ukraina bliżej UE. Bezpłatny roaming i nie tylko

ukraina wojna
Autor. Danylo Pavlov/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

„To historyczny dzień” – wskazał wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow, odnosząc się do spotkania z przedstawicielami UE. Efektem jest wprowadzenie naszego wschodniego sąsiada do strefy bezpłatnego roamingu i przybliżenie go do wejścia do jednolitego rynku cyfrowego. 

Reklama

Pod koniec ubiegłego tygodnia odbyło się spotkanie władz Ukrainy z przedstawicielami Unii Europejskiej, w tym Margrethe Vestager oraz Ursulą von der Leyen. Dla Kijowa był to „historyczny dzień”.  „Tak wygląda prawdziwa przyjaźń i wsparcie” – skomentował sprawę Mychajło Fedorow , minister ds. transformacji cyfrowej i wicepremier Ukrainy.

Reklama

W trakcie obrad miały paść deklaracje z obu stron, że ukraińskie dokumenty cyfrowe będą uznawane w UE. „Jesteśmy na dobrej drodze, aby stać się częścią jednolitego rynku cyfrowego” – podkreślił przedstawiciel rządu w Kijowie na swoich social mediach

Przypomina, że „niedawno przyjęto ustawę o wdrożeniu prawodawstwa UE w dziedzinie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania”. Taka postawa jest przejawem chęci synchronizacja ukraińskiego prawodawstwa z europejskim. „Wypełniamy nasze zobowiązania dotyczące (...) przybliżenia członkostwa Ukrainy w UE” – zaznaczył Mychajło Fedorow.

Reklama

Czytaj też

Bezpłatny roaming

Obywatele Ukrainy będą mogli odbywać rozmowy ze swoimi bliskimi w Europie po stawkach uwzględniających strefę bezpłatnego roamingu. „To kolejny ważny rezultat spotkania rządu (Ukrainy – red.) z Komisją Europejską” – wskazał Mychajło Fedorow. 

Jak podaje na swoich social mediach, UE jest gotowa zatwierdzić zaktualizowany „Załącznik 17-3”, co stanowić będzie ważny krok w kierunku zagwarantowania stałych połączeń z Europą bez dopłat w ramach „Roam Like Home”. 

Czytaj też

5G i cyberbezpieczeństwo

Dodatkowo, wicepremier Ukrainy zadeklarował, że wdrożenie 5G pozostaje jednym z najważniejszych priorytetów rządu. „Aktywnie nad tym pracujemy. To przeniesie ukraińską telekomunikację na nowy poziom” – podkreśla przedstawiciel Kijowa. 

Resort, na którego stoi czele, podejmuje wysiłki na rzecz wsparcia ukraińskiego sektora telekom, aby w jak największym stopniu zbliżyć go do standardów UE. Celem jest stanie się pełnoprawnym członkiem „europejskiej rodziny telekomunikacyjnej”. 

Równie ważny jest aspekt cyberbezpieczeństwa. W tym zakresie Kijów zadeklarował gotowość do podzielenia się swoimi doświadczeniami w zakresie odporności i skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom cyberzagrożeniom. „Przed nami wiele wspólnych projektów. Jestem pewny, że wraz z naszymi partnerami i przyjaciółmi będziemy w stanie oprzeć się okupantowi” – podkreślił Mychajło Fedorow.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama