Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Ruszył program „Start IT – Cisco4Ukraine”. 10 tys. uchodźców zdobędzie kompetencje cyfrowe

Inauguracja programu „Start IT – Cisco4Ukraine” odbyła się w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w Rzeszowie
Inauguracja programu „Start IT – Cisco4Ukraine” odbyła się w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w Rzeszowie
Autor. CyberDefence24

Firma Cisco, w ramach Cisco Networking Academy, oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ogłosiły program „Start IT – Cisco4Ukraine”. Jego celem jest przeszkolenie 10 tys. ukraińskich uchodźców, by zdobyli kompetencje cyfrowe m.in. z programowania i cyberbezpieczeństwa. To element wsparcia wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Reklama

Inauguracja programu „Start IT – Cisco4Ukraine” odbyła się w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w Rzeszowie, która na co dzień współpracuje i wspiera społeczność ukraińską, a w murach szkoły uczą się także ukraińscy studenci.

Reklama

„Współpraca z firmą Cisco pozwoliła nam stworzyć program rozwoju umiejętności cyfrowych. (...) Powierzono nam realizację programu >>Start.IT Cisco4Ukraine<<, tym samym uczelnia przyczynia się do odbudowy wolnej i silnej Ukrainy. To nasze zadanie i zobowiązanie” – powiedział w czasie konferencji prasowej dr hab. Andrzej Rozmus, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Dr hab. Andrzej Rozmus, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Dr hab. Andrzej Rozmus, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Autor. CyberDefence24

Program w ramach Cisco Networking Academy zakłada, że w ciągu dwóch lat (do sierpnia 2024 roku) uda się przeszkolić 10 tys. ukraińskich uchodźców, którzy przejdą kursy z zakresu programowania i cyberbezpieczeństwa na poziomie podstawowym oraz średniozaawansowanym w języku ukraińskim. W ten sposób mają łatwiej znaleźć pracę w Polsce, ale także przyczynić się do odbudowy nowoczesnej, cyfrowej Ukrainy, kiedy skończy się wojna.

Reklama

Czytaj też

Kursy z cyberbezpieczeństwa i programowania

W ramach „Start IT – Cisco4Ukraine” kursanci będą uczyli się zagadnień z dwóch obszarów: cyberbezpieczeństwa i programowania, a planowane są kolejne: analiza danych i sieci komputerowe. Zaoferowany zostanie zarówno poziom podstawowy dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z technologiami, jak i średniozaawansowany dla specjalistów IT chcących się rozwijać i uzyskać nowe certyfikaty.

„Jesteśmy głęboko przekonani, że uruchomienie programu Start IT, oprócz istniejących inicjatyw realizowanych przez Cisco Networking Academy, pomoże stworzyć pulę talentów z odpowiednimi umiejętnościami cyfrowymi potrzebnymi do transformacji cyfrowej” – powiedział Guy Diedrich, SVP i Global Innovation Officer w Cisco.

„Celem programu Start IT jest budowanie podstawowych umiejętności i świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa, a także rozwój kompetencji cyfrowych i umożliwienie kariery w sektorze IT. Nowe możliwości rozwoju zawodowego są szczególnie ważne dla Ukrainek, które musiały zrezygnować z dotychczasowej pracy i szukają odpowiedniego zatrudnienia” – skomentował z kolei Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce.

Pilotaż programu trwał od września 2022 roku do stycznia 2023 roku, uczestniczyły w nim 734 osoby. Jego celem była weryfikacja modelu kształcenia i wprowadzenie ewentualnych zmian po zebraniu uwag od uchodźców, którzy już ukończyli kurs.

Etap realizacji właściwych szkoleń rozpoczął się 1 lutego br., a do przeszkolenia pozostało jeszcze dokładnie 9266 osób. Planowane jest roszerzenie oferty edukacyjnej w języku ukraińskim, ponieważ – jak pokazały doświadczenia – najprostszą metodą nauki zagadnień z zakresu m.in. cyberbezpieczeństwa jest ta prowadzona w języku ojczystym.

W programie mogą wziąć udział bezpłatnie wszyscy zainteresowani ukraińscy uchodźcy za pośrednictwem platformy Skills For All.

Czytaj też

Walka z wykluczeniem cyfrowym

Guy Diedrich, SVP i Global Innovation Officer w Cisco, w ramach swojego wykładu w czasie wydarzenia zwrócił również uwagę na problem wykluczenia cyfrowego i łączności. Jego zdaniem największym dzisiaj wyzwaniem jest przepaść cyfrowa i kryzys związany z kompetencjami cyfrowymi, dlatego tak ważnym jest, aby je rozwijać.

Guy Diedrich, SVP i Global Innovation Officer w Cisco
Guy Diedrich, SVP i Global Innovation Officer w Cisco
Autor. CyberDefence24

Z przytoczonych danych wynika, że połowa świata nie jest podłączona do internetu, stąd druga połowa jest szczególnie uprzywilejowana i powinna zrobić wszystko, aby wyrównać szanse pozostałych.

„Łączność oznacza bardzo wiele korzyści. To kwestia sprawiedliwości, zarządzania, aby niepołączeni nie stali się niewidzialni. 50 proc. ludzi zasługuje na łączność, by stać się częścią cywilizowanego świata. Bycie >>połączonym<< to podstawowe prawo człowieka, a będzie to możliwe dzięki łączności internetowej” – podkreślał Guy Diedrich.

Czytaj też

Debata o nowoczesnej Ukrainie

W czasie konferencji odbyła się również debata: „Nowoczesna Ukraina: edukacja, gospodarka, technologie”, w ramach której goście dyskutowali o przyszłości naszego sąsiada po wojnie, wyzwaniach, jakie stoją przed państwem, by zbudować niepodległą, nowoczesną gospodarkę, opartą na cyfryzacji, technologiach i umiejętnościach cyfrowych.

Debata w czasie ogłoszenia programu "Start IT. Cisco4Ukraine"
Debata w czasie ogłoszenia programu "Start IT. Cisco4Ukraine"
Autor. CyberDefence24

Firma Cisco kształci z umiejętności cyfrowych już ponad 25 lat – w ramach Cisco Networking Academy. Do tej pory w kursach wzięło udział ponad 17,5 mln osób z całego świata, w tym 310 tys. z Polski.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie to największa niepubliczna uczelnia wyższa na Podkarpaciu. W 2000 roku w siedzibie WSIiZ powstała pierwsza w Polsce Akademia Regionalna Cisco Networking Academy. Obecnie jest drugą co do wielkości Akademią Cisco w Europie.

Materiał powstał we współpracy z firmą Cisco Polska.

Reklama

Komentarze

    Reklama