Jedna z amerykańskich firm z Doliny Krzemowej posiada narzędzie bazujące na uczeniu maszynowym, które pozwala na szybszą i dokładniejszą ocenę skutków rosyjskich ataków w Ukrainie. Specjalny pakiet przekazano siłom Zełenskiego.
Od marca 2022 r. firma „Scale AI” zaczęła zbierać zdjęcia różnych ukraińskich lokalizacji. Szczególną uwagę przypisuje miejscom, w których może dochodzić do silnych rosyjskich ataków – wskazuje serwis DefenceOne, powołując się na słowa Shandsa Picketta, jednego z szefów przedsiębiorstwa.
Przedstawiciel Scale AI tłumaczy, że w pierwszej kolejności firma gromadziła materiały dotyczące trzech regionów: Kijowa, Charkowa i Dniepru. Z czasem rozszerzano obszar i obecnie przedsiębiorstwo „przygląda się” ok. 2 tys. km2 Ukrainy. Obejmuje to ok. 370 tys. budowli.
Czytaj też
Szybciej i dokładniej
Specjaliści Scale AI za pomocą nowoczesnych narzędzi szukają obszarów, gdzie Rosja dokonała zniszczeń. Używają do tego m.in. rozwiązań bazujących na uczeniu maszynowym, aby zautomatyzować proces.
W ten sposób firma stara się pomóc Ukrainie w ujawnieniu miejsc wrogich ataków oraz ocenie ich skutków znacznie szybciej i dokładniej, niż odbyłoby się to za pomocą raportów dokonywanych przez człowieka.
Jak podaje DefenceOne, Scale AI przekazuje zestaw danych siłom Zełenskiego, mając nadzieję, że są wykorzystywane do właściwej oceny wojennych szkód. Pobrano je ok. 200 tys. razy.
Shands Pickett liczy, że z czasem technologia na tyle się rozwinie, iż możliwe będzie stwierdzenie – na podstawie zdjęć zniszczonych obiektów i wykorzystaniu AI – jakiej broni używa wróg, co może być jego celem w przyszłości i kiedy.
Czytaj też
Nowoczesność na wojnie
Przypomnijmy, że to nie jedyne tego typu narzędzie będące w dyspozycji Ukrainy.
Jak informowaliśmy, od połowy marca tamtejszy resort obrony posiada specjalne oprogramowanie do rozpoznawania twarzy w celu identyfikacji ciał rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w walce. Mowa o rozwiązaniu firmy ClearView AI.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu.Piszcie do nas na: [email protected].