Reklama

Polityka i prawo

UKE: bezpieczeństwo 5G przedmiotem rozmów z Federalną Komisją Łączności USA

Fot. Urząd Komunikacji Elektronicznej
Fot. Urząd Komunikacji Elektronicznej

Bezpieczeństwo sieci 5G było przedmiotem rozmów ekspertów Urzędu Komunikacji Elektronicznej z przedstawicielami amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności (FCC). 

Spotkanie wpisuje się w działania UKE realizowane w ramach długofalowej polityki wymiany doświadczeń i wiedzy fachowej z zakresu regulacji rynku telekomunikacyjnego i współpracy między Regulatorami - wskazuje Urząd. 

Kwestia bezpieczeństwa sieci nowej generacji jest przedmiotem debaty zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Amerykanie są zdania, że ochrona 5G ma kluczowe znaczenie dla interesów narodowych, dlatego też wszystkie elementy infrastruktury powinny odznaczać się najwyższym standardem bezpieczeństwa. W związku z tym Waszyngton obawa się chińskich rozwiązań, które uznaje za zagrożenie, wskazując, że mogą one być wykorzystywane przez rząd Państwa Środka do wrogich operacji. Co więcej, Biały Dom stara się narzucić swoją retorykę sojusznikom i krajom partnerskim. 

Z kolei Polska stara się czerpać z doświadczeń innych państw, podążając ich śladem. Podkreślił to między innymi minister cyfryzacji Marek Zagórski, który jednoznacznie wskazał, że działania Warszawy są tożsame z postępowaniem krajów sojuszniczych, przede wszystkim państw członkowskich Unii Europejskiej. Dla Polski bezpieczeństwo 5G jest kluczowe, dlatego też nad Wisłą realizowane są rekomendacje Komisji Europejskiej z 26 marca 2019. Ich celem jest podniesienie poziomu ochrony sieci nowej generacji, funkcjonującej w ramach europejskiego jednolitego rynku cyfrowego.

Debata nad kwestią bezpieczeństwa sieci 5G jest konieczna i powinna prowadzić do wspólnych wniosków, których realizacja przyczyni się do wspólnego dobra obywateli oraz państw w wymiarze międzynarodowym. 

SZP/Informacja prasowa UKE

Reklama

Komentarze

    Reklama