Reklama

Polityka i prawo

Tymczasowy profil zaufany dla seniorów. Jak go założyć?

fot. Alan Levine / pxhere.com / CC BY 2.0
fot. Alan Levine / pxhere.com / CC BY 2.0

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje o możliwości założenia tymczasowego profilu zaufanego dla osób powyżej 70 roku życia. Ma on ułatwić seniorom możliwość zapisania się na szczepienia. 

"Staramy się, aby na tyle na ile jest to możliwe, ułatwić seniorom proces rejestracji na szczepienia. Tydzień temu uruchomiliśmy nową usługę - tymczasowy profil zaufany dla seniorów 80+. Już dziś mogą z niej skorzystać także osoby 70+" - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. 

Jak informuje KPRM, tymczasowy profil zaufany (PZ) jest ważny przez trzy miesiące od potwierdzenia. Mogą go założyć osoby bez konta w odpowiednim banku, nie wymaga też wizyty w punkcie potwierdzającym. 

By założyć tymczasowy PZ należy wejść na stronę GOV.pl, wybrać usługę Załóż profil zaufany, a w niej przycisk „Załóż tymczasowy profil zaufany”. System zapyta czy mamy ukończone 70 lat. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, obywatel trafi na specjalną ścieżkę postępowania dla seniorów.

Warunki założenia tymczasowego profilu zaufanego

Tymczasowy profil zaufany można uzyskać pod warunkiem posiadania ważnego, polskiego dowodu osobistego lub paszportu. Obywatel swoją tożsamość potwierdza w rozmowie wideo. Do rozmowy potrzebne jest urządzenie wyposażone w kamerę oraz mikrofon – telefon, tablet lub laptop. Przygotowując się do spotkania warto więc skorzystać z pomocy osoby, która na co dzień używa internetu i urządzeń elektronicznych.

Co należy zrobić?

Jak zapewnia KPRM założenie tymczasowego profilu zaufanego ma zająć zaledwie kilka minut. W swoim komunikacie Kancelaria wskazała na kroki potrzebne do założenia usługi:

  • Krok 1: na stronie GOV.pl wybierz e-usługę Wniosek o tymczasowy profil zaufany
  • Krok 2: odpowiedz na pytanie - ile masz lat (70 lat lub więcej, mniej niż 70 lat)
  • Krok 3: wpisz swój numer PESEL
  • Krok 4: wybierz datę i godzinę rozmowy z urzędnikiem
  • Krok 5: ustal i wpisz swoją nazwę użytkownika i hasło do logowania w profilu zaufanym

W nazwie użytkownika można wpisać duże i małe litery, cyfry oraz podkreślenie (_) i łącznik (-). Nie należy wpisywać polskich znaków, spacji oraz innych znaków specjalnych, w tym kropki. Uwaga! Wielkość liter ma znaczenie.

Hasło musi mieć minimum 8 znaków, w tym jedną dużą literę, jedną małą literę, jedną cyfrę lub jeden znak specjalny.

  • Krok 6: Wpisz swoje dane.
  • Krok 7: Podaj dane do kontaktu – adres e-mail i numer telefonu komórkowego.
  • Krok 8: Przeczytaj klauzulę informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych i potwierdź to klikając w zaznaczone pole. Kliknij przycisk Dalej.
  • Krok 9: Uważnie przeczytaj podsumowanie wniosku. Sprawdź wszystkie dane, zanim go wyślesz.

Jeśli wszystko się zgadza, kliknij przycisk "Dalej".

  • Krok 10: na podany numer telefonu komórkowego dostaniesz SMS z kodem, którym potwierdzisz wysłanie wniosku.

SMS przyjdzie z numeru PZePUAP. Należy wprowadzić kod w zaznaczone na stronie internetowej miejsce oraz kliknąć przycisk "Dalej".

Więcej czasu

Wszystkie szczegóły, w tym jak się przygotować do rozmowy z urzędnikiem, są też opisane na stronie GOV.plTermin wideorozmowy można ustalić wg. własnych potrzeb. Będą one prowadzone we wszystkie dni tygodnia w godzinach 8 – 20. Dla osób 80+ i 70+ urzędnik będzie miał zarezerwowane 30 minut (a nie 15 minut, jak w przypadku osób młodszych). Wszystko, by w spokojnej atmosferze potwierdzić profil- wskazuje KPRM.

Posiadacz profilu zaufanego może nie tylko zapisać się na szczepienia, ale też załatwiać przez internet dziesiątki spraw urzędowych. W tej chwili PZ ma już ponad dziewięć milionów obywateli - czytamy w nocie KPRM. 

image

 

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama