Chińska marka ByteDance, będąca właścicielem TikToka, zawiesiła negocjacje dotyczące budowy siedziby firmy w Wielkiej Brytanii. Powodem zerwania rozmów jest decyzja brytyjskich władz w sprawie wycofania sprzętu Huawei z sieci 5G.
Jak poinformowało BBC, powołując się na źródła, koncern ByteDance zawiesił toczące się od kilku miesięcy rozmowy z brytyjskim rządem ws. uruchomienia siedziby TikToka w Londynie. Centrum miało zapewnić trzy tysiące nowych miejsc pracy. Dzisiaj TikTok w Wielkiej Brytanii zatrudnia 800 osób, kolejnych 200 w Irlandii. Według informatorów BBC, chińska firma zasugerowała również, że zaczęła rozważać budowę siedziby w Dublinie, zamiast w Wielkiej Brytanii.
Według mediów głównym powodem zerwania rozmów jest niedawna decyzja brytyjskich władz o konieczności wycofania do 2027 roku sprzętu chińskiego producenta Huawei z sieci 5G. Według ByteDance decyzja ta podyktowana była głównie naciskami ze strony Waszyngtonu, który ponadto grozi, że zakaże korzystania z TikToka na terytorium Stanów Zjednoczonych.
Ambasador Chin w Londynie, Liu Xiaoming, powiedział BBC, że Chiny "wciąż oceniają konsekwencje tej decyzji", ale stwierdził, że była ona "bardzo zła".
"To źle, że Wielka Brytania dyskryminuje chińskich przedsiębiorców z wyniku nacisków ze strony Stanów Zjednoczonych. Nie zamierzamy jednak upolityczniać gospodarki" - dodał Liu Xiaoming.
Tymczasem obserwatorzy ostrzegają przed możliwością wojny handlowej między Chinami a Wielką Brytanią. Tym bardziej, że Państwo Środka jest ważnym inwestorem na brytyjskim rynku, zwłaszcza w sektorze przemysłu jądrowego. Chińska General Nuclear Power Corporation zainwestowała na Wyspach już 3,6 mld funtów.
USA wprowadziły szereg sankcji przeciwko Huawei, oskarżając firmę, że szpieguje na rzecz władz Państwa Środka. Z kolei sekretarz stanu Mike Pompeo, który zresztą w tym tygodniu przyjedzie z wizytą do Londynu, zapowiedział kilka tygodni temu, że Waszyngton rozważa wprowadzenie zakazu korzystania z TikToka w USA, sugerując że aplikacja niewystarczająco chroni dane amerykańskich użytkowników.
Tymczasem w ubiegłym tygodniu, doradca ekonomiczny Trumpa, Larry Kudlow, powiedział, że TikTok mógłby nadal prowadzić działalność w USA, pod warunkiem, że zerwie związek z Chinami i będzie funkcjonował jako niezależna amerykańska spółka.