Reklama

Polityka i prawo

TikTok zagrożeniem kontrwywiadowczym?

fot. Free-Photos / pixabay
fot. Free-Photos / pixabay

Aplikacja TikTok może stanowić ryzyko dla bezpieczeństwa wewnętrznego kraju? Senatorowie USA sądzą że tak i zwrócili się do Dyrektora Wywiadu Narodowego o ocenę potencjalnych zagrożeń cyberbezpieczeństwa, które mogą tworzyć ta oraz inne chińskie aplikacje - podały media.

Demokrata Chuck Schumer oraz Republikanin Tom Cotton w liście piszą, iż "TikTok, który tylko w USA pobrany został ponad 110 mln razy, jest potencjalnym zagrożeniem kontrwywiadowczym, którego nie możemy ignorować".

Politycy zaznaczają, że aplikacja ta, której właścicielem jest chiński start-up ByteDance, przedstawiana jest jako program, który operuje poza ChRL, jednakże mimo to musi przestrzegać chińskiego prawa. "Warunki korzystania z usług TikToka oraz polityka prywatności tej aplikacji opisuje, w jaki sposób gromadzi ona dane użytkowników i ich urządzeń, w tym - generowane przez nich treści i zapisy komunikacji, adresy IP, informacje geolokalizacyjne, numery identyfikacyjne urządzeń, pliki cookies, metadane oraz inne wrażliwe dane osobowe" - czytamy w liście. „Choć firma (ByteDance - PAP) twierdzi, że TikTok nie działa w Chinach i przechowuje dane użytkowników z USA na terenie naszego kraju, właściciel TikToka wciąż zobowiązany jest do przestrzegania zasad chińskich regulacji prawnych" - napisali senatorowie.

W liście przywołano również obawy ekspertów z dziedziny cyberbezpieczeństwa, które ogniskują się wokół kwestii współpracy chińskich firm z rządem ChRL w zakresie spraw wywiadowczych i bezpieczeństwa narodowego. Senatorowie obawiają się, że platforma TikTok może również służyć do rozpowszechniania propagandy politycznej.

Wcześniej w tym tygodniu dziennik "Wall Street Journal" informował o wykryciu 24 kont szerzących na popularnym wsród młodzieży TikToku propagandę Państwa Islamskiego (IS). Nagrania tam zamieszczane przedstawiały m.in. ciała ofiar terrorystów, wypowiedzi kobiet wspierających "ideologię dżihadystyczną" oraz wykonania pieśni propagandowych. Po informacjach dziennika TikTok usunął powiązane z IS profile. Platforma podkreśliła, że promocja organizacji terrorystycznych i przestępczych oraz dystrybuowanie treści propagandowych stoją w sprzeczności z jej regulaminem.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze