Polityka i prawo
Szybki rozwój sztucznej inteligencji problemem dla Unii Europejskiej?
Komisja Europejska pracuje nad przepisami regulującymi kwestie sztucznej inteligencji w państwach UE. Sfinalizowanie całego procesu utrudnia tempo zachodzących w AI zmian.
Projekt przepisów dotyczących sztucznej inteligencji został zaproponowany przez Komisję Europejską prawie dwa lata temu. Celem KE miała być bardziej skuteczna ochrona obywateli Wspólnoty przed ewentualnymi negatywnymi skutkami AI.
Czytaj też
Projekt napotyka na przeszkody
Projekt napotkał na pewne komplikacje. Jedną z nich jest potrzebna zgoda kilku różnych organizacji dotyczących treści całego, ponad stustronicowego projektu. Chodzi tu o poszczególne kraje UE, prawodawców na poziomie unijnym, a także same firmy. Jak wskazuje Reuters , do osiągnięcia konsensusu - jak na razie daleko.
„Tempo, w jakim pojawiają się nowe systemy, stanowi prawdziwe wyzwanie dla regulacji" – powiedział Daniel Leufer z Access Now (NGO's zajmujący się cyfrowymi prawami obywatelskimi). „To szybko zmieniający się cel, ale istnieją środki, które pozostają aktualne pomimo szybkości rozwoju (...)" – dodał.
Kolejnym problem jest mnogość poprawek i zmieniających się przepisów. Jak informuje Reuters, ustawodawcy pracują obecnie nad ponad trzema tysiącami zgłoszonych poprawek.
Czytaj też
Co z BigTechami?
Wyzwaniem, przed którym stoją osoby tworzące unijne prawo jest też stworzenie takich przepisów, które z jednej strony będą dbać o dane obywateli, a z drugiej strony nie będą zniechęcać firm zajmujących się AI do inwestowania w Europie.
Problem, na który zwracają uwagę przedstawiciele firm technologicznych, dotyczy pomysłu wprowadzenia klasyfikacji narzędzi sztucznej inteligencji zgodnie z ich postrzeganym poziomem ryzyka (minimalne, ograniczone, wysokie i niedopuszczalne). Ich zdaniem, własne wewnętrzne wytyczne są wystarczającym dowodem bezpieczeństwa i nie potrzeba dodatkowych zewnętrznych klasyfikacji.
Stawianie sprawy w ten sposób świadczy o tym, że batalie dotyczące kształtu ustawy, będą trwać jeszcze jakiś czas.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany