Reklama

Biznes i Finanse

Sztuczna Inteligencja – błogosławieństwo czy zagrożenie dla ludzkości?

Fot. Adrian Baer/Wikimedia Commons/CC 3.0
Fot. Adrian Baer/Wikimedia Commons/CC 3.0

Minimalizacja ludzkich błędów, zastępowanie człowieka przy podejmowaniu ryzykownych działań czy szybsze procesy decyzyjne – to tylko nieliczne zalety zastosowania sztucznej inteligencji w różnych gałęziach biznesu. Jak jednak wygląda bilans korzyści i ryzyk związanych z jej zastosowaniem? Czy pozytywne aspekty przykrywają te negatywne aspekty? Ocenę przeprowadzili paneliści zgromadzeni w ramach panelu „Sztuczna Inteligencja – błogosławieństwo czy zagrożenie dla ludzkości?”.

W ramach debaty rozmawiali Krzysztof Mazur, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Ligia Koronowska, Dyrektor zarządzający Polską Federacją Szpitali, Ryszard Hordyński Dyrektor ds. Strategii i Komunikacji, Huawei oraz Marcin Zmaczyński, Dyrektor Marketingu CEE, Aruba Cloud. Moderatorem dyskusji był Jerzy Meysztowicz polityk Nowoczesnej.

Do Sztucznej Inteligencji jeden krok…

Już na początku dyskusji paneliści zidentyfikowali problem, który skutecznie hamuje rozwój sztucznej inteligencji. „Problemem jest wciąż brak dostępu do danych” - stwierdził przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju. Jak potwierdzili zgromadzeni goście niezbędne jest systemowe rozwiązanie, które umożliwi udostępnianie danych, potrzebnych do zasilenia sztucznej inteligencji.

To chmura dała możliwości, aby móc zacząć budować rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji – podkreślił Marcin Zmaczyński, Dyrektor Marketingu CEE, Aruba Cloud. Jak przenieść biznes w nową erę zastosowań AI? Pierwszym elementem jest konieczność przekonania klientów, aby przenieśli swoje dane do chmury – podkreślił ekspert. Jednocześnie przekonywał, że firmy można zachęcić, wskazując na potencjalny zysk, który będzie skutkiem zastosowania nowoczesnych technologii. Czyli np. wskazanie na możliwość obniżenia strat poprzez lepsze prognozowanie popytu.

AI w medycynie... I fotowoltaice

Jak podkreśliła Ligia Koronowska, reprezentującą Polską Federację Szpitali sztuczna inteligencja w medycynie to jest coś co już się dzieje. Dyrektor wskazała jednocześnie, że wraz z rozwojem nowoczesnych technologii wciąż pojawia się pytanie, czy sztuczna inteligencja wyprze pewne zawody medyczne. Ekspertka odpowiedziała krótko – „tak”. Jak podkreśliła, nawiązując do wypowiedzi Krzysztofa Mazura, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, również w medycynie rozwój nowoczesnej technologii jest blokowany poprzez brak dostępu do danych. Konieczna jest edukacja i szkolenia w tym zakresie. Wskazała również, że w Polsce brakuje inicjatywy, która opierałaby się na „dastwie danych”, a także podkreśliła, że świadomość odnośnie możliwości zastosowania AI w medycynie jest zdecydowanie zbyt niska. Idealnym rozwiązaniem, jak podkreślała, byłoby, gdyby pacjenci na podstawie jasnych i przejrzystych zasad, mieli by możliwość, aby „podarować” swoje dane na rzecz rozwoju medycyny.

Odnosząc się do tego pomysłu, Ryszard Hordyński Dyrektor ds. Strategii i Komunikacji Huawei zachwalał próby zastosowania sztucznej inteligencji do walki z pandemią koronawirusa, które prowadzone były w Chinach. Analiza danych dokonana na niewielkiej próbie pacjentów na podstawie ich prześwietleń płuc pozwalała wykazać pewne zależności towarzyszące chorobie a stanem zdrowia pacjenta. Jak wskazywał, problemem jest, że państwa nie współpracują przy wymianie tego typu danych, które pozwoliły na zasilenie sztucznej inteligencji w taką ilość danych, jaka umożliwiłaby skuteczne jej wytrenowanie. Jak podkreślił ekspert Huawei, bez systemowego podejścia do przekazywania danych, trudno będzie dokonać szerokich wdrożeń w medycynie. Jak zaznaczył przedstawiciel koncernu, sztuczna inteligencja ma również wybitne znaczenie, jeśli chodzi o fotowoltaikę i będzie przyszłością, jeśli chodzi o sterowanie przepływem energii.

Czy należy bać się AI? Jeżeli chcemy zachować konkurencyjność polskiej gospodarki, automatyzacja jest koniecznością – stwierdził Krzysztof Mazur, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju w ramach podsumowania.

Panel „Sztuczna Inteligencja – błogosławieństwo czy zagrożenie dla ludzkości?” odbył się w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu w dniu 8 września 2020 roku. Czy należy bać się #AI? Wyzwanie, przed którym stoimy, to brak miejsc do pracy. Jeżeli chcemy zachować konkurencyjność polskiej gospodarki, automatyzacja jest koniecznością.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama