Reklama

Polityka i prawo

Szkodliwe treści. UE wzmacnia ochronę młodych użytkowników

Autor. Carl Campell/Unsplash

Unia Europejska chce podjąć kroki mające na celu ochronę najmłodszych przed negatywnymi skutkami nadużywania smartfonów i mediów społecznościowych. Czego dotyczą zapowiadane zmiany?

Reklama

25 sierpnia w życie mają wejść przepisy unijnego Aktu o usługach cyfrowych (DSA). To one mają sprawić, że największe firmy technologiczne będą musiały wprowadzić odpowiednie regulacje, których celem będzie skuteczniejsza ochrona użytkowników - szczególnie tych młodych - przed szkodliwymi treściami na platformach społecznościowych. Na temat opisywanych regulacji pisaliśmy na łamach CyberDefence24 niejednokrotnie, między innymi w tym tekście.

Reklama

Nadzór Komisji Europejskiej

Reklama

Organem, który będzie nadzorował wykonywanie zapisów aktu ma być Komisja Europejska. To do niej firmy będą musiały przekazywać raporty informujące o tym, jak ich algorytmy wpływają na osoby nieletnie i ich zdrowie psychiczne. Wdrażane mają też być plany poprawy sytuacji.

Jak czytamy na portalu Politico, zmiany mają dotyczyć np. autoodtwarzania – ma być ono domyślnie wyłączone. Algorytmy nie będą też polecać nastoletnim dziewczynom filmów o diecie. Platformy mają mieć też zakaz śledzenia aktywności dzieci w internecie. Cel? Zakaz wyświetlania im spersonalizowanych reklam.

Czytaj też

Szkodliwość smartfonów

Na temat szkodliwego działania mediów społecznościowych informujemy od dłuższego czasu. Na temat negatywnych konsekwencji nadużywania smartfona rozmawialiśmy też w programie „Pułapki sieci" w rozmowie z prof. Moniką Przybysz.

W czerwcu podczas posiedzenia Komisji Europejskiej na temat smartfonów wypowiedziała się Patti Valkenberg, szefowa Centrum Badań nad Dziećmi, Młodzieżą i Mediami na Uniwersytecie w Amsterdamie.

„Nie wszystkie dzieci doznają krzywdy z powodu tych zagrożeń związanych ze smartfonami i korzystaniem z mediów społecznościowych" – powiedziała, cytowana przez Politico.

„Ale w przypadku nieletnich musimy przyjąć zasadę ostrożności. Fakt, że można wyrządzić szkodę, powinien wystarczyć, aby uzasadnić środki mające na celu zapobieganie potencjalnemu ryzyku lub łagodzenie go" – dodała.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/MG

Reklama
Reklama

Komentarze