Łukasz W., który wraz z dwoma innymi osobami jest oskarżony o znęcanie się nad osobą z niepełnosprawnością i publikowanie swoich poczynań na YouTubie, pozostanie w areszcie. Taką decyzję podjął Sąd Okręgowy w Szczecinie, uwzględniając tym samym zażalenie prokuratury. Proces w tej sprawie trwa od 10 września br.
Sąd Okręgowy w Szczecinie uwzględnił zażalenie prokuratury na postanowienie sądu I instancji o uchyleniu Łukaszowi W. tymczasowego aresztu, jeśli ten wpłaci tytułem poręczenia majątkowego kwotę 100 tys. zł.
Rzecznik sądu Michał Tomala zaznaczył, że w ocenie sądu II instancji jedynie areszt tymczasowy zabezpieczy prawidłowy tok postępowania sądowego, w którym kluczowe będzie przesłuchanie pokrzywdzonego. „Zdaniem sądu oskarżony, przebywając na wolności, mógłby wpływać bezpośrednio lub za pośrednictwem innych osób na postawę świadka, aby skłonić go do złożenia zeznań określonej treści, a dla siebie korzystnych” – podkreślił. Orzeczenie sądu jest prawomocne.
Ponadto, jak podał sędzia Tomala, oskarżonemu grozi za zarzucony czyn surowa kara pozbawienia wolności w wymiarze do 8 lat.
Wyłączono jawność sprawy
Proces patoyoutubera Łukasza W. i dwóch innych osób - Adriana S. i Wioletty K. - oskarżonych o znęcanie się nad osobą z niepełnosprawnością rozpoczął się 10 września w Sądzie Rejonowym Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie. Sąd wyłączył jawność rozprawy.
Zarzut znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na stan psychiczny, działając wspólnie i w porozumieniu związany jest z nagraniem, które 9 kwietnia br. zostało zamieszczone w serwisie YouTube. Jak wskazali śledczy, podejrzani „znęcali się nad pokrzywdzonym poprzez nakłonienie go do wykonania poniżających i upokarzających go czynności”, a następnie zarejestrowali to i udostępnili na kanale prowadzonym przez jednego z nich.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.